Nejrychlejší vodíkové auto světa má výkon více než tisíc koní

Hyperion XP-1 má demonstrovat sílu vodíkového pohonu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
01. prosince 2020 08:45 / Hyperion
  2   0
Hyperion je startupová společnost se sídlem v Kalifornii, která nedávno představila automobil na vodíkový pohon s názvem Hyperion XP-1. Tento supersportovní vůz poháněný pouze vodíkovými články dokáže z nuly na sto zrychlit pod dvě a půl vteřiny a měl by mít dojezd až 1600 kilometrů.

Společnost Hyperion se sídlem v Kalifornii vyvíjí unikátní automobil, který má změnit pohled veřejnosti na automobily poháněné vodíkem. Nový supersport s názvem Hyperion XP-1 má mít výkon více než tisíc koní.

Vodík dávno není pohonem budoucnosti. Na vodíkové palivové články jezdí dnes po celém světě tisíce aut. Kalifornský start-up Hyperion má ale ukázat, že technologie vodíkových palivových článků může mít uplatnění v každém segmentu.

Bezemisní technologie

XP-1 vodík nespaluje, ale využívá ho v kombinaci s kyslíkem k pohonu, přičemž jediné, co po tomto procesu zbyde, je voda. XP-1 má mnohem delší dojezd než elektromobil na baterie, protože stlačený vodík má mnohem více energie na litr než baterie. Společnost uvádí, že nový plně natankovaný vůz by měl mít neuvěřitelný dojezd až 1600 kilometrů.

Hyperauto XP-1 má podle vývojářů posloužit k demonstraci a ovlivnit pozitivně množství lidí, kteří stále nevěří pohonu na vodík. Lidé tento typ pohonu, který neprodukuje žádné emise, považují stále za příliš nebezpečný.

Limitovaná série

Vozidlo by měla společnost začít vyrábět v roce 2022, přičemž zatím uvažuje o limitované sérii 300 kusů. Společnost již v minulosti uvedla, že každý vyrobený vůz bude velice škálovatelný a jeho budoucí majitel si bude moci navolit spoustu různých variant a originálních prvků. Dále čtěte: (Sériový sedan z 90. let je dnes sběratelskou raritou).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu