Na co si dát na podzim pozor za volantem. Toto roční období je pro řidiče velmi zrádné

 Auto-Moto 
03. listopadu 2020 09:09 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Podzim je pro řidiče zrádným obdobím Depositphotos
Je čas přezout váš vůz na zimní pneumatiky. Ale to není zdaleka všechno, na co jako řidiči musíme na podzim myslet. Toto roční období je totiž pro řidiče velmi zrádné.

Není žádnou výjimkou, že každého řidiče na podzim něco zaskočí. A to vůbec není řeč o zimních pneumatikách. Ty jsou základní podmínkou toho, abychom už během podzimu byli připraveni na nástrahy počasí. Na co dalšího je tedy potřeba si na podzim dát pozor?

Aquaplanning

Na podzim hodně prší, což ostatně ukazuje i aktuální počasí, navíc padá listí, takže některé úseky silnic mohou doopravdy pořádně klouzat. Samotný aquaplanning ale vzniká tím, když auto na vodě dostane smyk kvůli ztrátě přilnavosti s povrchem vozovky. Pneumatiky s nedostatečným vzorkem v takové situaci nestihnou odvést vodu dostatečně rychle, a tak se mezi pneumatikami a povrchem vozovky vytvoří vodní vrstva, na které se stane vaše auto neovladatelným. A to znamená, že je potřeba dbát na to, abyste jezdili nejen na správných pneumatikách, ale aby tyto rovněž měly správný vzorek.

Špatná viditelnost a zvěř

K podzimu patří, že se dříve stmívá a později rozednívá. To pro mnohé znamená, že například cestu do práce a z práce často absolvují za tmy. A tma přináší svoje rizika v podobě špatně viditelných chodců a cyklistů.

I přes veškerou osvětu jsou to právě chodci a cyklisti, kdo zanedbávají nošení reflexních prvků a osvětlení svých kol. Proto je na nás řidičích, abychom s tímto faktorem na podzim a v zimě raději počítali, a za volantem byli ostražitější než jindy.

A dalším nebezpečím je lesní zvěř. Už nyní platí, že zvěř je aktivnější v okolí silnic, a to dokonce i tam, kde byste zvěř nečekali, jako třeba na okrajích vesnic a menších měst. A tato situace bude platit až do konce zimy. Srážek se zvěří v posledních letech stále přibývá a mnohdy taková kolize dokáže auto opravdu pořádně poškodit.

Svítit a svítit

Mnozí řidiči svícení stále podceňují a i na podzim používají tzv. denní svícení. Ale to znamená, že v takovém případě není osvětlena zadní část vozu. V takovém případě může být vaše auto na podzim i během dne špatně vidět, zejména pak za deště. Je tedy důležité s podzimem přejít na klasická potkávací světla, díky kterým bude vaše auto dobře viditelné zepředu i zezadu.

Pokud pojedete za hustšího deště nebo mlhy, samozřejmě nezapomínejte zapnout mlhovky. Jedině tak zajistíte, že vás a vaše vozidlo na silnici nikdo nepřehlédne. Dále čtěte: Jak vyměnit chladicí kapalinu, aby se vaše auto nepřehřívalo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu