Na co si dát na podzim pozor za volantem. Toto roční období je pro řidiče velmi zrádné

Podzim je pro řidiče zrádným obdobím
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
03. listopadu 2020 09:09 / Depositphotos
  0   0
Je čas přezout váš vůz na zimní pneumatiky. Ale to není zdaleka všechno, na co jako řidiči musíme na podzim myslet. Toto roční období je totiž pro řidiče velmi zrádné.

Není žádnou výjimkou, že každého řidiče na podzim něco zaskočí. A to vůbec není řeč o zimních pneumatikách. Ty jsou základní podmínkou toho, abychom už během podzimu byli připraveni na nástrahy počasí. Na co dalšího je tedy potřeba si na podzim dát pozor?

Aquaplanning

Na podzim hodně prší, což ostatně ukazuje i aktuální počasí, navíc padá listí, takže některé úseky silnic mohou doopravdy pořádně klouzat. Samotný aquaplanning ale vzniká tím, když auto na vodě dostane smyk kvůli ztrátě přilnavosti s povrchem vozovky. Pneumatiky s nedostatečným vzorkem v takové situaci nestihnou odvést vodu dostatečně rychle, a tak se mezi pneumatikami a povrchem vozovky vytvoří vodní vrstva, na které se stane vaše auto neovladatelným. A to znamená, že je potřeba dbát na to, abyste jezdili nejen na správných pneumatikách, ale aby tyto rovněž měly správný vzorek.

Špatná viditelnost a zvěř

K podzimu patří, že se dříve stmívá a později rozednívá. To pro mnohé znamená, že například cestu do práce a z práce často absolvují za tmy. A tma přináší svoje rizika v podobě špatně viditelných chodců a cyklistů.

I přes veškerou osvětu jsou to právě chodci a cyklisti, kdo zanedbávají nošení reflexních prvků a osvětlení svých kol. Proto je na nás řidičích, abychom s tímto faktorem na podzim a v zimě raději počítali, a za volantem byli ostražitější než jindy.

A dalším nebezpečím je lesní zvěř. Už nyní platí, že zvěř je aktivnější v okolí silnic, a to dokonce i tam, kde byste zvěř nečekali, jako třeba na okrajích vesnic a menších měst. A tato situace bude platit až do konce zimy. Srážek se zvěří v posledních letech stále přibývá a mnohdy taková kolize dokáže auto opravdu pořádně poškodit.

Svítit a svítit

Mnozí řidiči svícení stále podceňují a i na podzim používají tzv. denní svícení. Ale to znamená, že v takovém případě není osvětlena zadní část vozu. V takovém případě může být vaše auto na podzim i během dne špatně vidět, zejména pak za deště. Je tedy důležité s podzimem přejít na klasická potkávací světla, díky kterým bude vaše auto dobře viditelné zepředu i zezadu.

Pokud pojedete za hustšího deště nebo mlhy, samozřejmě nezapomínejte zapnout mlhovky. Jedině tak zajistíte, že vás a vaše vozidlo na silnici nikdo nepřehlédne. Dále čtěte: Jak vyměnit chladicí kapalinu, aby se vaše auto nepřehřívalo.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu