Rusko oživilo jednu z nejmocnějších zbraní z dob studené války. Ocelové monstrum dokáže rozpoutat peklo na Zemi

 Vojenství 
22. května 2020 07:24 / Lukáš Bauer
  1
📷
4 fotografie v galerii
Samohybné dělo S27 Pion dokáže střílet náboje s jadernou hlavicí Internet
Koncem dubna Ruská armáda obdržela první dodávku těžkého dělostřeleckého systému známého jako 2S7 Pion. Tato děsivá zbraň, která byla vyvinuta v bývalém Sovětském svazu v dobách studené války, byla nyní znovu zařazena do výzbroje. Systém s vlastním pohonem dokáže pálit jaderné hlavice na vzdálenost 50 kilometrů.

Ruská federace takzvaně reinkarnovala jednu z nejmocnějších dělostřeleckých zbraní z dob studené války. První várku těžkého dělostřeleckého systému známého pod označením 2S7 Pion obdržela ruská armáda během dubna. Tento mobilní dělostřelecký systém byl vyvinut v bývalém Sovětském svazu a vyznačuje se svou obrovskou ničivou silou.

Systém těžkého dělostřelectva ráže 203 mm je schopen rozpoutat doslova peklo na zemi, protože je schopen vypálit náboje s jadernou hlavicí padesát kilometrů za frontové linie nepřítele. Tyto zbraně byly v dobách studené války umístěny na západní hranici země jako jaderný odstrašující prostředek.

Zbraňový systém Pion využívá největší dělostřelecké střely na světě, které mohou být vybaveny různými hlavicemi, včetně jaderných. V závislosti na typu náboje mohou střely vážit až 110 kilogramů a nést 17,8 kilogramu výbušných materiálů. Tyto explozivní střely jsou schopné v zemi zanechat až pětimetrový kráter.

Druhý typ střel o váze 103 kilogramů nesoucí 13,8 kilogramu výbušnin byl koncem 80. let vybaven laserovým naváděním. Tato střela je schopna zasáhnout cíl na obrovskou vzdálenost s vysokou přesností. Naváděcí systémy byly modernizovány, aby vyhovovaly dnešním standardům a potřebám moderního dělostřelectva.

Podle ruského zpravodajství se Rusko rozhodlo „reinkarnovat“ tato ocelová monstra především kvůli nedávným změnám v americké vojenské doktríně, což Washingtonu umožní použít lehké jaderné hlavice v rámci konfliktu kdekoliv na světě.

Tento typ jaderných dělostřeleckých nábojů byl používán v druhé polovině 20. století, ale později se od jejich využití upustilo, protože představovaly hrozbu pro jejich vlastní obsluhu. Ke konci studené války měl Sovětský svaz ve výzbroji až 500 dělostřeleckých samohybných systémů Pion a je pravděpodobné, že velké množství z nich projde modernizací a budou začleněny zpět do aktivní výzbroje. Dále čtěte: (Nová ruská zbraň letí sedmadvacetkrát rychleji než zvuk).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu