Mobilní nabíječky jsou nadějí pro elektrická auta
Inženýři z University of Florida navrhli systém, který nazvali Peer to Peer Car Charging (P2C2). Tento systém by měl značně zjednodušit dobíjení elektrických vozů, zejména tam, kde je nedostatek dobíjecích stanic. Například v Česku je jich stále velmi málo.
Jak to funguje
Jak tedy funguje mobilní nabíjení? Auto s přebytečnou energií ukazuje, že je ochotné a schopné poskytnout energii. Přihlásit se mu tedy může blízký vůz, který naopak potřebuje energii dobít, o vše se samozřejmě stará autonomní technologie automobilu. Obě auta se spojí a jedno dobije druhé.
Tento zdánlivě jednoduchý systém by ještě jistily pohyblivé dobíjecí náklaďáky, které by fungovaly podobně jako tankovací letadla. Pokud by tedy řidič v autě, které potřebuje dobít energii, zrovna nepotkal žádné vozidlo, kterému energie přebývá, měl by mít ve svém dosahu dobíjecí náklaďák.
Nedostatek infrastruktury pro nabíjení, strach z toho, že energie dojde autu v půlce cesty a v neposlední řadě také fakt, že samotné dobíjení zabere poměrně hodně času, vede zatím řidiče k rezervovanému postoji vůči elektrickým vozům.
Vědci se proto snaží vyvíjet baterie, které by měly nejen dlouhý dojezd, ale rovněž by je bylo možné dobít během několika minut.
Další snahou, jak rozhýbat elektromobilitu, je tento možná trochu krkolomný systém dobíjení. Proto je jejich nápad určitou nadějí, že se více řidičů přestane bát jezdit v elektrickém autě.
Na druhou stranu je zatím pro mnohé těžko představitelné, že se během nějaké delší cesty spolehnou na to, že potkají někoho, kdo jim na silnici dobrovolně dobije energii, nebo že přijede nějaký dobíjecí náklaďák. Dále čtěte: Elektrifikace vozidel zasáhla už i americkou armádu.