Mobilní nabíječky jsou nadějí pro elektrická auta

Může být systém mobilního dobíjení úspěšný?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
13. května 2020 11:06 / Depositphotos
  0   0
Vědci doufají, že nový koncept nabíjení osobních automobilů pomůže prodat více elektrických automobilů. Jejich systém mobilní nabíječky údajně funguje jako tankování ve vzduchu pomocí řídicích algoritmů.

Inženýři z University of Florida navrhli systém, který nazvali Peer to Peer Car Charging (P2C2). Tento systém by měl značně zjednodušit dobíjení elektrických vozů, zejména tam, kde je nedostatek dobíjecích stanic. Například v Česku je jich stále velmi málo.

Jak to funguje

Jak tedy funguje mobilní nabíjení? Auto s přebytečnou energií ukazuje, že je ochotné a schopné poskytnout energii. Přihlásit se mu tedy může blízký vůz, který naopak potřebuje energii dobít, o vše se samozřejmě stará autonomní technologie automobilu. Obě auta se spojí a jedno dobije druhé.

Tento zdánlivě jednoduchý systém by ještě jistily pohyblivé dobíjecí náklaďáky, které by fungovaly podobně jako tankovací letadla. Pokud by tedy řidič v autě, které potřebuje dobít energii, zrovna nepotkal žádné vozidlo, kterému energie přebývá, měl by mít ve svém dosahu dobíjecí náklaďák.


Nedostatek infrastruktury pro nabíjení, strach z toho, že energie dojde autu v půlce cesty a v neposlední řadě také fakt, že samotné dobíjení zabere poměrně hodně času, vede zatím řidiče k rezervovanému postoji vůči elektrickým vozům.

Vědci se proto snaží vyvíjet baterie, které by měly nejen dlouhý dojezd, ale rovněž by je bylo možné dobít během několika minut.

Další snahou, jak rozhýbat elektromobilitu, je tento možná trochu krkolomný systém dobíjení. Proto je jejich nápad určitou nadějí, že se více řidičů přestane bát jezdit v elektrickém autě.

Na druhou stranu je zatím pro mnohé těžko představitelné, že se během nějaké delší cesty spolehnou na to, že potkají někoho, kdo jim na silnici dobrovolně dobije energii, nebo že přijede nějaký dobíjecí náklaďák. Dále čtěte: Elektrifikace vozidel zasáhla už i americkou armádu.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Meteorit, který dopadl do oblasti Michiganu, obsahuje mimozemské organické sloučeniny

Dům a zahrada

Připravte své radiátory na zimu. Důležité je správné odvzdušnění

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Zavřít reklamu