Koronavirus by mohl být brzy detekován kýchnutím do mobilu. Výsledky by měly být známy do šedesáti sekund

 Technologie 
19. května 2020 11:49 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Testovací senzor by se zapojil do nabíjecího portu Depositphotos
Koronavirus by údajně mohl být brzy detekován kýchnutím nebo zakašláním do mobilního telefonu. Díky malému senzoru by výsledky dokonce měly být známy do šedesáti sekund.

Na univerzitě v Utahu tým vědců pracuje na vývoji zařízení, které by se jednoduše zapojilo do nabíjecího portu telefonu a bylo by schopno testovat částice slin na nebezpečný virus.

Jak by to fungovalo?

Pokud by u kašlajícího uživatele mobilu byl přítomen virus, jsou v senzoru DNA vlákna, která by se vázala na virové proteiny, což by vyvolalo elektrický odpor, který by následně signalizoval pozitivní výsledek.

Senzor by změnil barvu nebo vizuálně označil přítomnost COVID-19, takže výsledek, respektive pozitivitu na virus by uživatel mobilu díky signalizaci i viděl.

Chytrá technologie by mohla být k dispozici do tří měsíců

Vědci se domnívají, že tato chytrá technologie by mohla být k dispozici do tří měsíců. To ale vyvolalo u odborné veřejnosti velké překvapení. Je to ale možné, protože již před rokem vytvořil tým vědců prototyp senzoru, který měl pro změnu pomáhat detekovat virus Zika přenášený komáry.

Stačí přeprogramovat vyvinuté zařízení

Vědci tak nemusejí vymýšlet celou technologii, ale fakticky pouze již vyvinuté zařízení přeprogramovat tak, aby dokázal identifikovat COVID-19.

To znamená i to, že senzor by mohl začít být sériově vyráběn rychle a poměrně levně. Rovněž by šlo o revoluční neinvazivní testování na nebezpečný virus.

Lidé jsou v současné době především testováni stěrem ze zadní části nosu a krku, zatímco rychlotesty, které mají diskutabilní výpovědní hodnotu, zase vyžadují odběr malého množství krve, obvykle píchnutím do prstu. Dále čtěte: Nový koronavirový senzor dokáže detekovat časné příznaky nákazy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu