Toto je americká superzbraň. Dark Eagle je hypersonická střela letící rychlostí Mach 5

 Vojenství 
21. srpna 2021 07:58 / Mirka Malá
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Armáda střelu otestovala úspěšně už v březnu loňského roku US Department of Defense
Dark Eagle je novou superzbraní americké armády. Hypersonická střela dokáže rychlostí Mach 5 uletět dostatečně daleko, aby zasáhla například čínské vnitrozemí. Do služby by zbraň měla vstoupit už za dva roky.

Zatímco ruské i čínské vojenské zdroje se v nedávné minulosti chlubily svými úspěchy při vývoji hypersonických zbraní, vypadalo to, že americká armáda za nimi dost pokulhává. Vývoj Dark Eagle ale v Americe probíhal tak trochu v tichosti.

Střela uletí skoro 2 800 kilometrů

Rychle a daleko. Tak by se dala charakterizovat střela Dark Eagle. Je kombinací bezmotorového skluzového tělesa Common-Hypersonic Glide Body (C-HGB) s velkým raketovým posilovačem. Posilovač zrychluje Dark Eagle na vysokou rychlost, tedy více než pětkrát rychleji, než je rychlost zvuku.

Jakmile v posilovači dojde palivo, C-HGB začne klouzat zpět k zemi a vyrazí k cíli, kam donese vysoce výbušnou nálož. Vysoká rychlost Dark Eagle střele umožňuje zaútočit na letmé cíle a zároveň se prezentuje jako nepolapitelná pro protivzdušnou obranu nepřítele. Střela má díky svému vysokému doletu schopnost zasáhnout cíle napříč Jihočínským mořem a dokonce i hluboko do čínského vnitrozemí, a to ze startovních pozic na Filipínách, ve Vietnamu a Japonsku.

Dark Eagle bude možné vystřelit i z ponorek

Americká armáda plánuje nasadit střely Dark Eagle v dělostřeleckých bateriích po osmi raketách. Systém se bude skládat ze čtyř nákladních vozidel transportér-vztyčovač-odpalovací zařízení se dvěma raketami, plus operační centrum baterie. Transport má zajišťovat armádní transportní letoun C-130J Super Hercules.

Americké námořnictvo bude mít vlastní verze hypersonických střel Dark Eagle. Ty budou upraveny tak, aby mohly být vystřeleny z nových ponorek třídy Virginie a torpédoborců třídy Zumwalt. Dále čtěte: Čína staví dvě nová pole s 230 sily pro jaderné rakety, jež jsou schopné zasáhnout Ameriku.

Zdroj: Breaking Defence.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu