Rusko vystřelilo svoji hypersonickou raketu Zirkon. Dosáhne neuvěřitelné rychlosti

 Vojenství 
23. července 2021 14:09 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Střela dokáže nést i jadernou hlavici Russian Ministry of Defense
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry z testu svého hypersonického zbraňového systému Zirkon. Raketa je navržena k útoku na lodě a na pozemní cíle a létá rychlostí téměř Mach 7.

Zirkon, stejně jako všechny hypersonické zbraně, umožňuje rychle ničit cíle, zatímco nepřátelská obrana nestačí adekvátně reagovat.

Superrychlá raketa vyletěla z fregaty

Fregata ruského námořnictva admirál Gorškov vypustila před několika dny testovací raketu v Barentsově moři. Raketa byla namířena na pozemní cíl vzdálený 350 kilometrů a ruské ministerstvo obrany tvrdí, že raketa dosáhla rychlosti "asi Mach 7“. Rusové mají rovněž údajně v plánu těmito střelami vybavit svoje válečné lodě a ponorky. Jiné vojenské zdroje nicméně tvrdí, že Zirkon dokáže letět i rychlostí Mach 9.

Podle dostupných záběrů z testu Zirkon vypálí z raketového sila. Po odpálení rakety  korigují stoupání střely z úhlu 90 stupňů na úhel 70 stupňů ve směru cíle a poté vyhoří a spadnou do moře. Samotná střela pak vystoupá do nadmořské výšky, kde je vzduch řidčí a je tam tedy i menší tření vyvolávající teplo, než se pravděpodobně snese na svůj cíl.

Zirkon unese i jadernou hlavici

Zirkon je taktická zbraň určená k odpalu z válečných lodí a ponorek. Střela má údajně maximální dolet 1 000 kilometrů. Jedním z hlavních cílů pro Zirkon je letadlová loď spojenců z NATO, přičemž nadzvuková střela rakety dává napadené straně jen opravdu málo času na to, aby ji protivzdušná obrana zničila.

Raketa může nést rovněž jadernou hlavici a představuje skutečně velkou hrozbu. Nicméně obrana letadlových lodí na moři je velmi propracovaná a není jednoduché ji zničit i s tak rychlou zbraní. Dále čtěte: I amatéři mohou sledovat vojenské základny z vesmíru. Poradíme jak.

Zdroj: WikipediaPopular Mechanics.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Diana celé dva roky věděla, že může zemřít při autonehodě. Nový dokument odhaluje další...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti