Čínská soukromá raketa fatálně selhala. Experimentální satelit na oběžnou dráhu nedoručila

 Letectví 
30. října 2018 21:10 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Raketa Zhuque-1 je vůbec první třístupňovou raketou soukromé čínské společnosti Internet
Soukromá čínská společnost LandSpace uskutečnila koncem minulého týdne dlouho plánovaný start své nosné rakety Zhuque-1, který však skončil fatálním neúspěchem. Pro společnost se jedná o velice nepříjemnou událost, protože spolu s raketou byl ztracen také satelit na její palubě.

V sobotu se uskutečnil premiérový start nosné rakety Zhuque-1. Čínská vesmírná raketa však v pozdní fázi letu selhala a oběžné dráhy nikdy nedosáhla. Za vývojem této rakety na tuhé palivo stojí čínská soukromá společnosti LandSpace.

Raketu Zhuque-1, která měla na oběžnou dráhu vynést čínský satelit Wej-laj-1, postihly komplikace během oddělování třetího raketového stupně a stroj se tak pravděpodobně zřítil zpět do atmosféry. Wej-laj-1 je experimentální satelit s možností dálkového snímkování, který vyvinula čínská televize CCTV.

Podle oficiálního stanoviska společnosti LandSpace první a druhý stupeň fungoval bez problémů. Komplikace však nastaly s třetím stupněm devatenáct metrů dlouhé rakety. “Oddělení krytu proběhlo normálně, ale pak se něco nečekaného stalo po oddělení druhého stupně,“ uvedla společnost na sociální síti Weibo.

Žádné další informace o selhání zatím nebyly zveřejněny. Pro čínský vesmírný průmysl se jedná o tvrdou ránu, protože Čína vkládá do soukromých vesmírných společností velké naděje v tomto rychle rostoucím segmentu.

Čínská kosmická společnost LandSpace byla založena v roce 2015 a kromě rakety Zhuque-1 na tuhá paliva vyvíjí také nosič Zhuque-2 na kapalná paliva. Raketa Zhuque-1 je přitom vůbec první nosnou raketou se třemi stupni, kterou kompletně vyvinula soukromá společnost. Dále čtěte: (NASA se podařilo po několika dnech obnovit základní funkce vesmírné rentgenové observatoře Chandra).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte