Rusko se chystá obnovit pozastavené starty svých raket Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici

 Letectví 
18. října 2018 09:16 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Nosná raketa Sojuz MS-10 měla během startu závadu Internet
Po selhání startu rakety Sojuz v minulém týdnu Rusko pozastavilo všechny starty těchto strojů. Raketa Sojuz je jediným certifikovaným transportním prostředkem pro dopravu astronautů a zásob k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Rusko po prošetření incidentu starty těchto nosných raket opět povolilo.

Rusko zveřejnilo zprávu o tom, že již v příštím týdnu nejspíše obnoví starty nosných raket Sojuz MS-10, které jsou v současnosti jediným certifikovaným dopravním prostředkem pro přepravu nákladu a osob k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Všechny starty raket Sojuz byly pozastaveny po neúspěšném startu z 11. října, kdy stroj nedokázal dosáhnout oběžné dráhy a kosmonauté přistáli zpět na Zemi.

V první fázi budou obnoveny zásobovací lety, pilotované lety budou obnoveny až později, informovala ve středu agentura Interfax s odvoláním na zdroj z prostředí ruského kosmického průmyslu.

Dvojici kosmonautů se podařilo evakuovat a nouzově přistát v záchranném modulu. Šlo o první nehodu v programu pilotovaných letů v dějinách moderního Ruska. Příčiny selhání vyšetřuje zvláštní komise ruské kosmické agentury Roskosmos.

Dosavadní vyšetřování naznačuje, že nedošlo k včasnému oddělení jednoho z bloků prvního stupně rakety. První nosná raketa Sojuz - od minulé nehody - by měla podle Interfaxu odstartovat mezi 24. a 26. říjnem z kosmodromu Pleseck. Dále čtěte: (Rusko ztratilo unikátní vesmírné zařízení. Bylo na palubě porouchané rakety Sojuz).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte