Nabíjení mobilních telefonů v řádu vteřin
Každý již určitě zažil zákon schválnosti v praxi. Je téměř jisté, že když se vám mobil někdy „odporoučí“, bude to zcela rozhodně v místech, kde jej zrovna kriticky potřebujete a nemůžete ho hned dobít.
Naštěstí však vědci odhalili novou technologii, díky které nebude dobíjení jakéhokoliv gadgetu nijak tragicky dlouhým. Konkrétně badatelé na Drexel University navrhli baterii a její elektrodu tak, že bude schopna se nabít (patrně pro zcela libovolné zařízení) a to v řádu vteřin.
Výzkum je publikován v časopise Nature Energy a mluví se tam o novém prototypu baterie z vysoce vodivého materiálu označeného jako „MXene“, díky kterému bude možné dnešním běžným bateriím dát stejnou rychlost jako super-kondenzátorům, které dnes najdete namátkou v blescích u fotoaparátů.
Podle studie byli vědci schopni nabít baterie s elektrodami z MXene v řádu desítek milisekund, což by mohlo odhalovat potenciální kurz pro celou akumulátorovou branži již pěkných pár desítek let přešlapujících na místě.
Vědci tvrdí, že to opravdu vypadá, že v nedaleké budoucnosti bude možné dobít i věci, které jsou dnes neuvěřitelně náročné na čas. Speciálně se tím jistě myslí celo-elektrická auta, ale své zákazníky by si dotyčná technologie zcela rozhodně našla i mezi tvůrci jakékoliv mobilní techniky – notebooky, domácí smart-gadgety, e-readery a tablety by se mohli dobíjet opravdu ihned a ne až po hodinách.
Takovýchto technologií a objevů již ale bylo během let více a na trhu stále nejsou (namátkou LiIon akumulátory s neomezeným počtem cyklů díky speciální nano-tech elektrodě apod.). Jako vždy až čas ukáže, zda to byl jen další falešný poplach.