Sedmnáct legendendárních bombardérů B1-B jde do armádního důchodu

 Letectví 
24. února 2021 07:40 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
Jaderný bombardér je na odchodu US Air Force
Americké letectvo vyřadilo první ze 17 legendárních bombardérů B-1B, které by jinak potřebovaly nákladné opravy, aby zůstaly v provozu. Tím se tenčí letka legendárních strojů z dob studené války.

Americké námořnictvo postupně vyřadí 17 nadzvukových bombardérů za účelem uvolnění finančních prostředků a zdrojů potřebných k podpoře menší flotily asi 45 strojů B-1B. Projekt by měl také uvolnit peníze na nákup vyvíjeného bombardéru Northrop Grumman B-21 Raider s technologií stealth.

Legenda postupně odchází

Z celkové stovky bombardérů B1-B amerického námořnictva už odešlo do důchodu 33 strojů v roce 2001. Zbytek letadel spolykal velké finanční prostředky na modernizaci.

Bombardér známý jako "Bone“, jinak B-1B, zahájil službu u námořnictva už v roce 1985. Původně byl navržen tak, aby létal poměrně pomalu a především nízko, aby se dokázal vyhnout radarům, především těm sovětským, kdyby na nepřátelské území nesl jadernou bombu. Avšak vývoj sovětské radarové techniky způsobil, že jaderná mise byla nebezpečná.

V roce 1994, tedy po skončení studené války, se námořnictvo rozhodlo ukončit jadernou misi B-1B. Bombardér si ale našel novou práci po zahájení války v Iráku v roce 2001, kdy letěl s americkou armádou do Iráku a Afghánistánu jako podpora. Tehdy se ale přetížené stroje poškodily na křídlech.

"Vzhledem k opotřebení flotily B-1 za poslední dvě desetiletí by údržba těchto bombardérů stála desítky milionů dolarů na jedno letadlo, a to jen k vyřešení problémů, o kterých víme,“ řekl generál Tim Ray. Místo oprav tedy začíná postupné odcházení původně jaderných bombardérů.

B1-B kompletně do šrotu nepůjdou

Ze sedmnácti strojů B-1B, které mají být vyřazeny, plánuje americké námořnictvo ponechat čtyři ve speciálním uskladnění nazývaném "Type 2000“, což je zjednodušeně řečeno speciální klimatizace, která dokáže zachovat letadla, aniž by se na nich začala projevovat například koroze. Stroje následně mohou být kdykoliv rozebrány a použity na náhradní díly pro zbylé dosluhující bombardéry.

Poslední kusy B1-B by totiž podle současných plánů amerického námořnictva měly létat až do roku 2040. První ze sedmnácti vyřazených strojů B-1B údajně směřuje k uskladnění v pouštním hřbitově v Davis-Monthan AFB v Arizoně. Fanoušci ale doufají, že jiné vyřazené stroje skončí v nějakém z leteckých muzeí, kde má tato jaderná legenda rozhodně svoje místo. Dále čtěte: Nová americká helikoptéra bude nejrychlejší ze všech.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum