Laser vyrobený v Česku dokáže vytvořit nejteplejší místo ve vesmíru. Ve světě nemá obdoby

Laserový paprsek má gigantický výkon
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
23. února 2021 07:33 / Pixabay
  7   3
Laser vyrobený vědci z laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech dokázal překonat rekord ve své kategorii. Zařízení s názvem L3-HAPLS dokáže vyvinout neuvěřitelný výkon půl petawatt a na malou chvíli vytvoří nejteplejší místo ve vesmíru. Laser je nejsilnějším svého druhu na Zemi.

Vědci z laserového centra ELI Beamlines se sídlem v Dolních Břežanech, vvvinuli unikátní laser s největším výkonem na světě ve své kategorii. Jejich zařízení s názvem L3-HAPLS dokáže vystřelit laserový paprsek o výkonu pět petawattů. Díky takto silnému laserovému paprsku se na chvíli na Zemi vytvoří nejteplejší místo ve vesmíru.

Pro představu o velikosti výkonu, který dokáže laser L3-HAPLS vyvinout, je půl petawattů jen těžko představitelných 500 000 000 000 wattů. Podle vědců z ELI Beamlines je to ekvivalent množství energie ze Slunce, kterou každý den vstřebá povrch amerických států Kalifornie a Nevada.

Gigantický výkon

Přestože zařízení dosáhlo pouze poloviny možného výkonu, je jediným zařízením na světě, které dokáže udržet frekvenci 3 výstřelů za vteřinu po dobu deseti minut. Existují mnohem silnější lasery jako například L4-HAPLS, který dokáže laserové paprsky střílet s výkonem až 10 petawattů.

Lasery ve stejné kategorii, jako je zařízení L3-HAPLS, nedokáží vystřelit vícekrát než několikrát za minutu, a proto je tento laser vskutku unikátní. Zařízení dokonce nebylo ani na svém limitu a vědci tvrdí, že frekvenci výstřelů lze zvýšit až na deset za vteřinu a zachovat přitom všechny výkonové charakteristiky.

Experimentální využití

V tuto chvíli vědci zkoumají možnosti, jak může laser dosáhnout svého maximálního výkonu jednoho petawattu, na který byl konstruován. Toto unikátní laserové zařízení bude nyní využíváno v experimentálních laboratořích. Podle jeho tvůrců by jejich laserové zařízení mohlo být využito například pro vývoj přístrojů pro léčbu rakoviny. Dále čtěte:(Americké letectvo na své stíhačky montuje paprsky smrti. Umí sestřelit prakticky všechno).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Konspirační teorie okolo prvního muže ve vesmíru. Gagarin možná nebyl zdaleka první

Dům a zahrada

Nepodceňujte výhody postřikovače, oceníte jej v zahradě i na balkoně

Cestování

Inspirace na víkend. Zatoulejte se na jedno z nejzajímavějších míst v České republice

Zavřít reklamu