Střely Harpoon se vracejí. Americké ponorky ponesou znovu protilodní rakety
Přitom námořnictvo před desítkami let stáhlo rakety z frontové služby poté, co na moři prakticky nemělo rivala. Ale nyní je situace jiná, zejména díky tomu, jak mohutně posiluje čínské námořnictvo. A tak je čas vrátit rakety na paluby ponorek. Tato střela totiž disponuje čtvrt tunou výbušniny a trup nepřátelské lodi zasáhne ze vzdálenosti více než 160 kilometrů.
Střely Harpoon budou i na starších ponorkách
Zdá se, že americké námořnictvo to bere velmi vážně a střelami Harpoon hodlá vybavit všechny svoje ponorky, včetně těch starších třídy Los Angeles. Pak budou pravděpodobně následovat novější útočné ponorky třídy Seawolf a Virginie.
Střela ze sedmdesátých let útočí dvěma způsoby
Raketa AGM-84 Harpoon, představená v 70. letech, byla první specializovanou protilodní raketou námořnictva. Vystřelena může být jak z armádních lodí, tak ponorek. Harpoon používá k dosažení letu raketový posilovač a letí nad hladinou, aby nemohla být detekována nepřátelskou radarovou obranou.
Jakmile raketa najde svůj cíl, má možnost provést dva druhy manévru. Buď těsně před cílem vystoupá strmě vzhůru a pak se na cíl vrhne střemhlav z výšky, nebo jednoduše narazí do trupu nepřátelské lodi. Tam teprve vybouchne náboj rakety a cíl prakticky rozdrtí zevnitř.
Po konci studené války ovšem střely ležely ladem v armádních skladech a přestaly se používat jak na ponorkách, tak dokonce i na běžných armádních lodích. Přitom Harpoon je zvlášť při vystřelení z ponorek velice efektivní střelou.
Ponorky ji totiž na velmi velkou vzdálenost mohou vypouštět z klasických torpédových komor. Jakmile je raketa nad hladinou, pokračuje ve své misi klasickým způsobem. Navíc novější verze rakety Harpoon obsahují GPS pro navigaci a datový odkaz pro zasílání aktualizací zaměřování cíle za letu. Dále čtěte: Japonská ponorka se kuriózně srazila s nákladní lodí.