Americké námořnictvo vyvíjí mořský lodní vlak
Budoucí bezpilotní válečné lodě by se mohly plavit po oceánech fyzicky propojené jedna s druhou, aby cestu zefektivnily. Nový koncept Sea Train zkoumá myšlenku spojení lodí za účelem překonání odporu vůči vlnám.
Autonomní lodě budou pýchou námořnictva
Námořnictvo plánuje nákup široké škály autonomních lodí od středně velkých plavidel až po opravdu velké lodě. Právě větší lodě by mohly mít problém urazit dlouhé trasy. Vlnový odpor způsobuje větší spotřebu paliva a spojení lodí do jednoho velkého vlaku by toto omezení mohlo vyřešit.
Námořnictvo už některé lodě testuje v reálných podmínkách. Jedna z velkých válečních lodí už má dokonce za sebou plavbu z Kalifornie na Havaj zcela bez posádky.
Lodní vlak by sám plul do krizových oblastí
Americké námořnictvo vývojem autonomních lodí nechce šetřit jen náklady za palivo, ale také lidské zdroje. Autonomní válečné lodě by mohly být rozmístěny na základnách po celém světě, a odtud vyplouvat do krizových oblastí.
Představte si, že z nějaké základny vyplují desítky bezpilotních lodí, na moři se spojí do jednoho vlaku, urazí tisíce kilometrů oceánem a doplují ve vláčku do krizové oblasti. Tam se samy zase rozpojí a každá vykoná svůj bojový úkol.
Lodě, které konflikt přežijí bez úhony, se následně zase na moři spojí do vlaku a odplují do domovského přístavu.
Zní to jako sci-fi? Možná ano, ale není. Námořnictvo tvrdí, že tento koncept ve zmenšeném formátu otestuje do osmnácti měsíců a nejpozději do deseti let by vlak autonomních lodí mohl být běžnou záležitostí. Dále čtěte: Jedno z nejobávanějších letadel amerického letectva začne testovat laserový zbraňový systém.