Tento experimentální dron může změnit americkou válečnou strategii
Kratos XQ-58A Valkyrie, bezpilotní a experimentální bojové letadlo, je těžké najít na radaru, navíc je schopné být přímo spojeno se stíhačkou F-35 pomocí šifrovaného datového spojení, takže může být řízeno pilotem stíhačky. Dron by měl mít ale i jiné schopnosti, díky kterým se změní celá válečná strategie.
Na bojišti vítězí technologie
Jsou to právě technologie, které v posledních letech jasně určují nové vojenské strategie. V podstatě už nejde o to, kolik má ta či ona armáda kusů letadel, tanků, či jiného vybavení, ale jakou má technologii. A v tom je i síla Kratos XQ-58A Valkyrie.
Valkyrie může nést dvě bomby s malým průměrem a může se pochlubit letovým dosahem více než 3,2 tisíce kilometrů, ale co je důležitější, ministerstvo obrany má v plánu spojit tato bezpilotní bojová letadla se stíhačkami F-35 a F-15EX prostřednictvím šifrovaných datových spojení.
Tato spojení v kombinaci s palubní umělou inteligencí umožní pilotům stíhaček ovládat tento dron, který může působit buď jako průzkumník, nebo útočník, zatímco sama stíhačka je v bezpečí.
To znamená, že Valkyrii by stíhací piloti nasměrovali na cíl, nebo dron obětovali, aby byla ochráněna sama letadla.
V současné době se bojové letouny spoléhají na vlastní senzory a radary, aby identifikovaly cíle a potenciální hrozby, ale s programem Skyborg by bezpilotní letadlo mohlo letět napřed, aby zjistilo informace o potencionálním cíli a předalo data zpět pilotům stíhaček. To by pak stíhacím letcům umožnilo zahrozit z větší vzdálenosti nebo se vyhnout nebezpečí.
Levný dron lze snadno obětovat
Tyto experimentální drony mají navíc nízkou výrobní cenu, takže je lze v případě nutnosti snadno na bojišti obětovat. Posun směrem k výrobě velkého počtu těchto platforem by mohl přinést obrovské posílení schopností amerických vzdušných sil. Dále čtěte: Americká armáda bude mít obrovskou flotilu nových stíhaček.