Takzvané vejce smrti se mělo stát zbraní, která by obrátila vývoj první světové války
V březnu roku 1915 byla situace na východní frontě pro Ruskou říši velice nejistá. Německá ofenzíva obklíčila ruskou armádu v Galicii (dnes na západní Ukrajině) a v Polsku. Ruští inženýři proto doručili caru Nikolajovi dopis, ve kterém popisují návrh své superzbraně, která by mohla nepříznivou situaci zvrátit.
Nový oválný „tank“ o neuvěřitelných rozměrech 960 x 605 metrů měl být schopen rozbít všechny nepřátelské linie, které by mu stály v cestě. Na plánech tohoto monstra pracovalo v polovině první světové války (1914 - 1918) několik ruských inženýrů.
Ambiciózní plán na vybudování motorizovaného těžce obrněného vejce počítal s tím, že uvnitř stroje bude prakticky celá vojenská pevnost. Uvnitř pláště měl být další rotující válec, který měl obsahovat dělostřelecto, díly, ubytovací zařízení a dokonce i kanalizační systém nebo ventilaci.
Stroj neměl klasická kola, ale díky vejcovitému tvaru měl být uveden do pohybu pomocí obřích parních motorů a jakéhosi setrvačníku, který měl vejci umožnit pohybovat se rychlostí až 321 km/h. Pokud by se takové monstrum dokázalo pohybovat touto rychlostí, doslova by rozdrtilo vše, co by mu stálo v cestě.
Tato valivá stovky metrů vysoká pevnost se měla pohybovat prakticky každým terénem a měla být imunní vůči bombám, protitankovým minám, kanónům a dalším zbraním z éry první světové války.
Projekt však narazil na jeden zásadní problém, a to byl nedostatek financí. V roce 1915 ruská armáda neměla ani dostatek nábojů pro své pušky, a proto futuristický projekt valivé pevnosti skončil pouze na papíře. Dále čtěte: (Americká armáda testuje přelomovou pěchotní zbraň).