Takzvané vejce smrti se mělo stát zbraní, která by obrátila vývoj první světové války

Plány obří vejcovité pevnosti doručili inženýři ruskému carovi
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vojenství 
23. března 2020 07:06 / Internet
  12   2
Takzvané vejce smrti se mělo stát zbraní, která by obrátila vývoj první světové války. Futuristický projekt jakéhosi oválného tanku, který měl zničit celé pevnosti, však nakonec zůstal pouze na papíře.

V březnu roku 1915 byla situace na východní frontě pro Ruskou říši velice nejistá. Německá ofenzíva obklíčila ruskou armádu v Galicii (dnes na západní Ukrajině) a v Polsku. Ruští inženýři proto doručili caru Nikolajovi dopis, ve kterém popisují návrh své superzbraně, která by mohla nepříznivou situaci zvrátit.

Nový oválný „tank“ o neuvěřitelných rozměrech 960 x 605 metrů měl být schopen rozbít všechny nepřátelské linie, které by mu stály v cestě. Na plánech tohoto monstra pracovalo v polovině první světové války (1914 - 1918) několik ruských inženýrů.

Ambiciózní plán na vybudování motorizovaného těžce obrněného vejce počítal s tím, že uvnitř stroje bude prakticky celá vojenská pevnost. Uvnitř pláště měl být další rotující válec, který měl obsahovat dělostřelecto, díly, ubytovací zařízení a dokonce i kanalizační systém nebo ventilaci.

Stroj neměl klasická kola, ale díky vejcovitému tvaru měl být uveden do pohybu pomocí obřích parních motorů a jakéhosi setrvačníku, který měl vejci umožnit pohybovat se rychlostí až 321 km/h. Pokud by se takové monstrum dokázalo pohybovat touto rychlostí, doslova by rozdrtilo vše, co by mu stálo v cestě.

Tato valivá stovky metrů vysoká pevnost se měla pohybovat prakticky každým terénem a měla být imunní vůči bombám, protitankovým minám, kanónům a dalším zbraním z éry první světové války.

Projekt však narazil na jeden zásadní problém, a to byl nedostatek financí. V roce 1915 ruská armáda neměla ani dostatek nábojů pro své pušky, a proto futuristický projekt valivé pevnosti skončil pouze na papíře. Dále čtěte: (Americká armáda testuje přelomovou pěchotní zbraň).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: tank, vejce, smrt, válka, car
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu