Slavným zpěvákem se teď může stát kdokoliv. Umělá inteligence už umí skládat hudbu i texty
Výsledky zatím nejsou sice zdaleka dokonalé, ale přesto jsou působivé. V některých případech vytvořil software zvaný JukeBox písničky, které si nezadají s kytarovými riffy Rolling Stones, vokály Elly Fitzgerald či zpěvem Eltona Johna nebo Roda Stewarta.
Základ tvoří databáze světových hitů
Pro trénink počítače a jeho skládání nových písní museli inženýři nejprve vytvořit rozsáhlý datový soubor složený z 1,2 milionu písní. Umělá inteligence díky tomu dokáže produkovat písně z nejrůznějších hudebních žánrů, jako je rock, hip-hop či jazz.
Počítačové programy se po celá desetiletí zabývají hudbou. Jedním z nich je i PG Music's Band in A Box, který uživatelům umožňuje vkládat akordy a poté za ně vytváří jedinečné melodie v různých žánrech. V roce 2018 společnost Google představila hudební transformátor, který rovněž dokáže složit chytlavé songy a loni se objevil program MuseNet, který umí složit originální melodie, ale neuměl psát texty.
Nyní už se může stát slavným zpěvákem kdokoliv
Jukebox je tak skutečně prvním programem, který dokáže vytvářet písně s texty a vokály. Takže nyní už se může stát slavným zpěvákem opravdu kdokoliv.
Jukebox ale ještě neskládá větší hudební témata, jako jsou sbory a opakující se fráze. Přesto odborníci očekávají, že příští verze programu už to bude umět a bude k dispozici v dubnu 2021.
Je to sice skvělé, že umělá inteligence už umí takové věci, na druhou stranu je otazníkem, co to případně bude znamenat pro hudební průmysl, kterému už po řadu let chybí opravdové talentované a charismatické osobnosti a už dávno není schopen produkovat legendy, jak tomu bylo od šedesátých do devadesátých let minulého století. Dále čtěte: Vědci už umí vylepšit naše sny.