Umělá inteligence převede myšlenky na text
Vědci využili schopnosti umělé inteligence, která se podobá překladu textu do různých jazyků, jako například v internetových překladačích. Na rozdíl od převodu textu z jednoho jazyka do jiného jde v tomto případě o převod nervových signálů v mozku na text.
Testování na lidech
K ověření hypotézy vědci využili testování na lidech. Implantovali elektrody do mozku čtyř účastníků s epilepsií, aby sledovali jejich řeč. Každá osoba pak nahlas přečetla věty ze dvou datových souborů. Jednalo se o sadu obrazových popisů složených z 30 vět a 125 jedinečných slov a sadu, která obsahovala 460 vět a asi 1 800 jedinečných slov.
Každý účastník četl 50 vět několikrát nahlas, včetně textu jako například "Tina Turner je popová zpěvačka“ a "v kuchyni je chaos“. Vědci přitom sledovali jejich mozkovou aktivitu. Poté vložili data do algoritmu strojového učení, který dokáže přepnout mozkové vlny na řetězec čísel, který kóduje věty. V jiné části systému byla čísla převedena zpět na posloupnost slov.
Na začátku bylo mnoho chyb
Na začátku systém přišel s několika nesmyslnými frázemi, jako například "špenát byl slavný zpěvák“, nebo s větami se špatnou gramatikou typu „několik dospělých, které děti jedly“. Postupem času se ale vědcům systém podařilo vyladit.
Nakonec systém vykázal 97 procent vět správně. Algoritmus přesto zatím zpracovává pouze malé množství vět a slov ve srovnání s tím, co by si jeho uživatel přál či potřeboval.
Vědci tak na systému musí ještě nějaký čas pracovat, aby ho co nejvíce zdokonalili. I tak se ale jedná o převratnou technologii, která v budoucnu pomůže tisícům lidí s vadou řeči normálně komunikovat. Dále čtěte: Vědci objevili matematická pravidla podporující růst mozku.