Vědci už umí vylepšit naše sny
Vědci dokáží ovlivnit naše sny díky nové technologii. Se senzory omotanými kolem zápěstí a prstů uživatele zařízení sleduje tóny svalů, srdeční frekvenci a vodivost kůže a identifikuje různé fáze spánku. Když uživatel sklouzne do hypnagogie, zařízení přehraje předem nahranou zvukovou stopu, obvykle sestávající z jednoho slova, a zaznamenává cokoli, co by uživatel mohl odpovědět jako odpověď.
Zvuky jsou i ve snech
Vědci během studie na padesátce dobrovolníků zjistili, že obsah zvukového podnětu se úspěšně objevil ve snech sledovaných lidí. Například, když spáči zaslechli slovo „tygr“, hlásili, že sní o tygrovi. Navíc ale vědci zjistili, že tato interakce s hypnagogickým stavem zlepšila výkonnost při kreativních úkolech testovaných lidí.
Hypnagogie je fáze mezi bděním a spánkem, se kterou lze manipulovat, protože sice spíte a máte sny, ale zároveň máte i vědomí. A s tím vším lze v tento okamžik díky nové technologii manipulovat.
Není to nebezpečné?
Vědci, kteří stojí za touto novou technologií, tvrdí, že ať už mluvíme o rozšíření schopností paměti nebo o zvýšení kreativity nebo jen o zlepšení nálady pro nový den, je tato novinka pro všechny tyto věci důležitá.
Zároveň ale tvrdí, že obecné znalosti toho, co přesně sny znamenají, je stále ještě i ve vědecké komunitě základní.
O to víc je překvapující, že byť pořádně vědci nevědí, co sny jsou a jaký mají význam, už jimi umí manipulovat. A to samo o sobě zní dost nebezpečně. Taková technologie by totiž mohla být velice snadno zneužita a z lidí, na kterých by byla použita, by mohla vytvořit zcela jiné osobnosti.
Proto vědci s touto technologií u veřejnosti žádné velké nadšení nevyvolali, naopak je představitelné, že se o ni budou zajímat různé tajné programy. Dále čtěte: Vrchol nových technologií. Inteligentní toaleta umí nevídané věci.