Nokia 3310 je legendou mezi telefony. Dnes ji používají zloději ke krádeži luxusních vozidel
V uplynulých týdnech se na internetu objevila celá řada videií, na kterých je zachyceno, jak lze s pomocí stařičké Nokie 3310 otevřít nejnovější luxusní automobily. Nutno však poznamenat, že se nejedná o běžný telefon ale o speciálně upravenou verzi Nokia 3310, která je uzpůsobena ke svému novému využití – krádežím vozidel.
Modifikovaná nokie jako klíče od auta
Jedná se o modifikovaný tlačítkový telefon pro hackerské účely, který je tím pravým klíčem k nenásilnému odemčení a také ukradení vozidla. Automobily jsou totiž dnes doslova napěchovány elektronikou a počítačovými systémy a proto již klasické techniky zlodějů nestačí.
Proces ovládnutí nových aut pomocí ikonického telefonu Nokia 3310 není pokud víte co děláte nijak složitý. Zloději toto upravené zařízení, které jim umožňuje ukrást dokonce zcela nové auto za pouhých několik vteřin či minut, využívají stále ve větší míře. Odborníci varují, že proti takové činnosti se prakticky nemáme šanci bránit.
Díky moderní elektronice mají sice vozidla seznam bezpečnostních prvků, které mají zabránit neoprávněnému nastartování a krádeži, jak se ale ukazuje, i tyto systémy mají vážné trhliny. Ve skutečnosti tak nemusí být ovládnutí takového auta vůbec obtížné.
CAN injection v praxi
Bezpečnostní výzkumníci bijí na poplach, že proces krádeže často luxusních nových aut je velmi snadný. Vše, co musí zloděj udělat, je odpojit světlomet a dostat se ke kabelům za ním. Pomocí upravené Nokie 3310 zloděj provede tzv. útok CAN injection, který funguje tak, že do auta posílá falešné zprávy, které vypadají, jako by pocházely z původního klíče. Auta mají těmto údajům důvěřovat bez jakéhokoli ověřování.
Jak upozorňuje webová stránka Motherboard, hardware na krádež lze bez větších problémů koupit online. Zmíněná Nokia 3310 stojí přibližně 4 000 eur a je inzerována jako zařízení pro zámečníky na otevírání aut v nouzových situacích.
Existují také mnohem dražší modely s větší funkčností, které obsahují kódy pro více aut. Tady se cena vyšplhá až na 18 000 eur. Někteří prodejci dokonce nabízejí „vylepšení“ k prodávaným produktům. Dále čtěte: (Šestihodinová cesta do stratosféry ve vesmírném balónu i s luxusní večeří. Zážitek pro turisty s naditou peněženkou).
Zdroj: Cybersecurity