V kazašské stepi přistál návratový modul z ISS. Posádka byla dopravena v pořádku na Zemi

 Letectví 
22. prosince 2018 08:07 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Návratový modul přistál v Kazachstánu Internet
V Kazachstánu obvykle přistávají ruské vesmírné návratové moduly a stejně tomu bylo i před několika dny, kdy se v modulu kosmické lodi Sojuz MS-09 vrátila posádka z kosmické lodi Sojuz MS-09, která je součástí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

V kazašské stepi poprvé od havárie ruské kosmické lodi přistál návratový modul z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Mezi kosmonauty, kteří se v modulu vrátili v pořádku zpět na Zemi, byl Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst.

Němec Alexander Gerst se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vypravil v červnu, zajistil mimo jiné vyložení zásilek z nákladních lodí Progress, Dragon a Cygnus. Prokopjev přivezl z ISS vzorky materiálu z otvoru, který byl za dosud neobjasněných okolností vyvrtán v plášti rakety Sojuz.

Oba astronauté tyto vzorky odebrali během velice náročné téměř osmihodinové směny ve vesmíru, kdy téměř pokořili rekord v době strávené v otevřeném vesmíru. Tyto vzorky nyní budou analyzovat experti z laboratoří ruské tajné služby FSB.

Tato přibližně dvoumilimetrová trhlina způsobila v létě únik vzduchu a v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) výrazně poklesl tlak. Tento incident výrazně ohrozil bezpečnost na ISS a podléhá přísnému vyšetřování. Plášť mohl být provrtán jak z venku, tak zevnitř a v obou případech nelze vyloučit ani zlý úmysl, ani nešťastnou náhodu.

Kromě Kononěnka na palubě ISS zůstali Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Další expedice se k nim má připojit v březnu příštího roku. Jejími členy mají být i Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague, kteří se v říjnu kvůli poruše Sojuzu s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi. Dále čtěte: (První osoby byly přepraveny vysokorychlostním tunelem Elona Muska).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum