Záhadná díra v plášti ISS nemohla být vyvrtána zevnitř, jak se původně uvádělo

Mezinárodní vesmírná stanice ISS byla v ohrožení
 Letectví 
13. prosince 2018 09:31 / Internet
  6   10
V létě byla v trupu Mezinárodní vesmírné stanice ruskými kosmonauty odhalena záhadná trhlina v podobě několik milimetrů velkého otvoru, kterým z orbitálního komplexu unikal vzduch. Bezpečnost ISS tím byla vážně ohrožena a trhlina byla provizorně opravena. Nyní Rusové přicházejí s tvrzením, že tuto díru mohl někdo vyvrtat zevnitř.

Během letních měsíců pořídili ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev během téměř osmihodinové pracovní směny vně Mezinárodní vesmírné stanice záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09. Od té doby se spekuluje, kdo díru do pláště udělal a Rusové nyní přicházejí s teorií, že otvor mohl někdo vyvrtat zevnitř.

Ruští astronauti tehdy pořídili záběry otvoru, odeslali je k expertní analýze a otvor hermeticky uzavřeli. Jejich náročná směna trvala bezmála osm hodin a málem pokořili rekord v pobytu kosmonautů v otevřeném prostoru.

Původní vysvětlení znělo, že díru do pláště mohl udělat meteorit, pozdější vyšetřování však ukázalo, že otvor v plášti způsobil vrták, tedy byl způsoben člověkem. Experti tehdy určili, že otvor byl vyvrtán zevnitř lodi a krátce poté se na ruských sociálních sítích objevily spekulace o tom, že se jedná o americkou sabotáž.

Jako důvod údajného jednání amerických astronautů mělo být vynucení dřívějšího návratu na Zemi jednoho z nich kvůli nemoci. Nové poznatky z obhlídky záhadné trhliny však naznačují, že nemohla být vyvrtána zevnitř, protože na ochranném štítu a izolaci, kterou museli tehdy kosmonauti odřezat, nezaznamenali žádné stopy po vrtáku.

Vzorky se mají vrátit na Zemi 20. prosince a podle expertů zatím nelze vyloučit žádnou z variant. Kosmickou lodí Sojuz MS-09 se mají 20. prosince vrátit Prokopjev, americká astronautka Serena Auňónová Chancellorová a německý astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Alexander Gerst. Dále čtěte: (Start rakety s tajným nákladem byl zrušen několik vteřin před zahájením).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Za kriminální chování lidí může stále více znečištěné ovzduší, varují vědci

Dům a zahrada

Tipy, jak využít starý kartáček na zuby při úklidu domácnosti

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu