Posádka, která nouzově přistála v kazašské stepi, znovu poletí do vesmíru v březnu

 Letectví 
06. prosince 2018 08:44 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Raketa Sojuz-FG znovu létá k ISS Internet
Astronauti, kteří na ISS nedoletěli kvůli havárii ruského raketového nosiče Sojuz, poletí znovu do vesmíru v březnu. Během říjnového startu došlo k havárii, kterou podle závěrů vyšetřování zapříčinila vadná součástka Sojuzu. Všechny lety těchto raket byly obnoveny až nedávno.

Americko-ruská posádka, která měla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) doletět 11. října, znovu poletí na svou misi 1. března. Během říjnového startu jejich misi znemožnila havárie rakety Sojuz-NG a astronauti nouzově přistáli v kazašské stepi. Incident se obešel bez zranění posádky.

„Poté, co jsme se dohodli s kolegy z (americké vesmírné agentury) NASA, jsme přijali rozhodnutí, že příští start pilotované lodě bude 1. března 2019 a v této posádce budou Alexej Ovčinin, Nick Hague a také astronautka NASA Christina Kochová,“ citovala Rogozina agentura TASS.

Zástupci ruské vesmírné agentury Roskosmos na tiskové konferenci uvedli, že kosmická loď Sojuz MS-11 s tříčlennou posádkou úspěšně dosáhla komplexu ISS. V pondělí ji do vesmíru vynesla raketa Sojuz-FG, což je stejný typ raketového nosiče, který 11. října havaroval.

Po oddělení prvního stupně rakety tehdy selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Ovčinin a Američan Hague se s použitím záchranného systému vrátili na Zemi. Posádka hlásila problém při oddělování prvního stupně. Ukázalo se, že Sojuz nemá dostatečnou rychlost, aby dosáhl oběžné dráhy.

Po tomto vážném incidentu Rusko pozastavilo všechny pilotované lety tohoto typu raket do ukončení vyšetřování. V rámci projektu ISS je přitom raketa Sojuz-FG s kosmickou lodí Sojuz MS-10 jediným certifikovaným prostředkem pro dopravu lidské posádky. Dále čtěte: (Poprvé od nehody ruské rakety dorazila k ISS lidská posádka).

Témata: raketa, Sojuz, vesmír
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Třiapadesátiletá topmodelka Helena Christensen ukázala nádhernou postavu jen v průsvitném krajkovém prádle

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte