Sonda OSIRIS-REx doletěla po dlouhé cestě k asteroidu Bennu. Na Zemi se vrátí se vzorky jeho povrchu

 Letectví 
05. prosince 2018 13:39 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sonda OSIRIS-REx doletěla po několika letech ke svému cíli Internet
V naší Sluneční soustavě se nachází několik set tisíc asteroidů, z nichž některé se pohybují poměrně blízko naší planety, ale jen zlomek z nich je možnou hrozbou. Jedním z těch, které hrozbu pro naší planetu představují, je také asteroid Bennu, který navštívila sonda OSIRIS-REx.

Sluneční soustavou cestuje obrovské množství větších či menších vesmírných těles. Vědci odhadují množství takzvaných asteroidů na 780 tisíc. Některé z nich však představují potencionální nebezpečí pro Zemi, a proto se je vědci rozhodli prozkoumat.

Jedním z takových asteroidů je také těleso s názvem Bennu, ke kterému se před několika lety vydala sonda OSIRIS-REx americké NASA. Ta po extrémně dlouhé cestě konečně dorazila ke svému cíli a může zahájit odběr cenných vzorků, které dopraví zpět na Zemi.

Mise OSIRIS-Rex odstartovala v září 2016 a nyní bude sonda zkoumat jeho povrch, aby určila nejlepší místo pro odebrání přibližně dvou kilogramů vzorku z jeho povrchu.Tento materiál pak v druhé fázi mise vrátí na Zemi, a to v září roku 2023.

Těleso Bennu je na seznamu Potenciální nebezpečných planetek. Seznam sdružuje tělesa Sluneční soustavy, kterým vzhledem k jejich dráze hrozí srážka se Zemí. Pro Bennu existuje šance 1 : 2700, že v letech 2175 až 2199 narazí do Země.

Asteroid se přibližuje k Zemi každých šest let. Má průměr téměř pět set metrů. Je větší než Eiffelova věž v Paříži či budova Empire State v New Yorku. Tento asteroid byl pro výzkum vybrán také proto, že je extrémně starý a může představovat bránu poznání o samotném vzniku Sluneční soustavy. Dále čtěte: (Automobilka GM představila novinku. Autonomní armádní vozidlo na vodík).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Letošního Psího dne v Praze se opět zúčastní i známé tváře. Osobně můžete potkat třeba Helenu...

Styl

Střeva jsou klíčovým orgánem pro naši imunitu. Mnoho chronických nemocí má původ ve střevech

Tech

Vím, že nic nevím, přiznávají motoristé. Chtějí to ale změnit