Sonda OSIRIS-REx doletěla po dlouhé cestě k asteroidu Bennu. Na Zemi se vrátí se vzorky jeho povrchu
Sluneční soustavou cestuje obrovské množství větších či menších vesmírných těles. Vědci odhadují množství takzvaných asteroidů na 780 tisíc. Některé z nich však představují potencionální nebezpečí pro Zemi, a proto se je vědci rozhodli prozkoumat.
Jedním z takových asteroidů je také těleso s názvem Bennu, ke kterému se před několika lety vydala sonda OSIRIS-REx americké NASA. Ta po extrémně dlouhé cestě konečně dorazila ke svému cíli a může zahájit odběr cenných vzorků, které dopraví zpět na Zemi.
Mise OSIRIS-Rex odstartovala v září 2016 a nyní bude sonda zkoumat jeho povrch, aby určila nejlepší místo pro odebrání přibližně dvou kilogramů vzorku z jeho povrchu.Tento materiál pak v druhé fázi mise vrátí na Zemi, a to v září roku 2023.
Těleso Bennu je na seznamu Potenciální nebezpečných planetek. Seznam sdružuje tělesa Sluneční soustavy, kterým vzhledem k jejich dráze hrozí srážka se Zemí. Pro Bennu existuje šance 1 : 2700, že v letech 2175 až 2199 narazí do Země.
Asteroid se přibližuje k Zemi každých šest let. Má průměr téměř pět set metrů. Je větší než Eiffelova věž v Paříži či budova Empire State v New Yorku. Tento asteroid byl pro výzkum vybrán také proto, že je extrémně starý a může představovat bránu poznání o samotném vzniku Sluneční soustavy. Dále čtěte: (Automobilka GM představila novinku. Autonomní armádní vozidlo na vodík).