Z kosmodromu na Novém Zélandu odstartovala další významná výzkumná mise

Raketa Electron je připravena ke startu na novozélandském kosmodromu
 Letectví 
17. prosince 2018 10:04 / Internet
  0   1
Další výzkumná mise byla zahájena z novozélandského kosmodromu Onenui, když raketa Electron vynesla do vesmíru celkem třináct satelitů. Společnost Rocket Lab je chce využít k nejrůznějšímu vesmírnému průzkumu.

Z novozélandského kosmodromu Onenui odstartovala raketa Electron, která má na palubě 13 vědeckých satelitů společnosti Rocket Lab, která je využije k vesmírnému výzkumu.

Raketa Electron, která do vesmíru satelity vynesla, je unikátní v tom, že její palivová čerpadla napájejí baterie. Také proto se této raketě často přezdívá „elektrická“. Převážnou část nákladu tvořily miniaturní družice CubeSats, které mohou sloužit k nejrůznějším účelům.

Sondy CubeSats budou například shromažďovat data o radiačních pásech nebo autonomním pohybu ve vesmíru pro misi amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem ElaNa-19 a skupinu amerických univerzit.

Společnost Rocket Lab tímto realizovala již svou druhou misi. Po loňském zkušebním startu následoval letos v lednu let se satelity určenými ke snímkování Země. Pokud bude i aktuální mise úspěšná, plánuje firma zvýšit v příštím roce svou aktivitu až na celkových 16 misí.

Raketové nosiče společnosti Rocket Lab jsou vyrobeny převážně z kompozitních materiálů a nejsou recyklovatelné. Jejich hlavní výhoda spočívá zejména ve velice rychlé přípravě na start a nízké náklady. Její nevýhodou je poměrně malý výkon a do vesmíru díky tomu dokáže vynést pouze 150 kilogramů nákladu. Dále čtěte: (Rusové zahájili vývoj ekranoplánu. Obří stroj brázdil během studené války vlny Kaspického moře).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Za kriminální chování lidí může stále více znečištěné ovzduší, varují vědci

Dům a zahrada

Milujete roztomilé muchomůrky? Ozdobte jimi vaši zahradu

Cestování

Tipy, kdy je nejlepší čas vypravit se do Španělska

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu