Z kosmodromu na Novém Zélandu odstartovala další významná výzkumná mise
Z novozélandského kosmodromu Onenui odstartovala raketa Electron, která má na palubě 13 vědeckých satelitů společnosti Rocket Lab, která je využije k vesmírnému výzkumu.
Raketa Electron, která do vesmíru satelity vynesla, je unikátní v tom, že její palivová čerpadla napájejí baterie. Také proto se této raketě často přezdívá „elektrická“. Převážnou část nákladu tvořily miniaturní družice CubeSats, které mohou sloužit k nejrůznějším účelům.
Sondy CubeSats budou například shromažďovat data o radiačních pásech nebo autonomním pohybu ve vesmíru pro misi amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem ElaNa-19 a skupinu amerických univerzit.
Společnost Rocket Lab tímto realizovala již svou druhou misi. Po loňském zkušebním startu následoval letos v lednu let se satelity určenými ke snímkování Země. Pokud bude i aktuální mise úspěšná, plánuje firma zvýšit v příštím roce svou aktivitu až na celkových 16 misí.
Raketové nosiče společnosti Rocket Lab jsou vyrobeny převážně z kompozitních materiálů a nejsou recyklovatelné. Jejich hlavní výhoda spočívá zejména ve velice rychlé přípravě na start a nízké náklady. Její nevýhodou je poměrně malý výkon a do vesmíru díky tomu dokáže vynést pouze 150 kilogramů nákladu. Dále čtěte: (Rusové zahájili vývoj ekranoplánu. Obří stroj brázdil během studené války vlny Kaspického moře).