Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi
V současné době české armádní letectvo léta na čtrnácti pronajatých švédských strojích Gripen. Jejich pronájem vyprší v roce 2027. Je to sice ještě relativně daleko, ale blízko na to, aby už nyní padlo rozhodnutí, co dál. Možností má Česká republika několik. Jsou tu modernější Gripeny, k dispozici jsou také evropské stroje Eurofighter Typhoon, v jejich případě se ale nedá moc mluvit o tom, že by šlo o stíhačky s techologií stealth.
A třetí možnost vypadá, že bude ta nejvíce pravděpodobná. Americké nejmodernější stíhačky současnosti F-35A. A Česko by jich chtělo rovnou 24 kusů.
České armádní letectvo už zpracovalo studii, kterou podstoupilo ministerstvu obrany a stíhačky F-35A jsou v této studii jasnou volbou. Samotnou informaci potvrdil výrobce těchto nejmodernějších stíhaček, firma Lockheed Martin před několika dny na berlínském ILA Airshow: "Probíhají diskuse se dvěma zeměmi, které mají zájem o nákup F-35," řekl novinářům během briefingu na letecké show JR McDonald, viceprezident pro strategii a rozvoj F-35. Tou druhou zem je pravděpodobně Řecko. "Pokud vím, Česká republika je blíž k rozhodnutí."
F-35A Lightning II je nejmodernější stíhačka současnosti, jejímž výrobcem je americká firma Lockheed Martin. Samozřejmě disponuje tou nejmodernější technologií stealth, je velmi rychlá a agilní. Největší cenností na tomto stroji je jeho senzorový systém, který dokáže pilotovi udělat přehled o situaci kolem celého letadla. Data, které senzory a další technologie stíhačky neustále sbírají, se promítají pilotovi přímo na hledí helmy. To dělá z F-35A velmi bezpečnou stíhačku, která je včas schopná reagovat jak na hrozby ze vzduchu, tak ze země.
F-35A je multifunkční bojový stroj, který unese takovou výzbroj, kterou zrovna potřebuje pro boj, do kterého je nasazen. Je to téměř 16 metrů dlouhá stíhačka, s rozpětím křídel 10,7 metru. Pětatřicítka létá rychlostí 1,6 Mach a bez natankování uletí 2 170 kilometrů. Samozřejmě je ale vybavena na to, aby kdykoliv dotankovala ve vzduchu. Létat může až ve výšce 15 tisíc kilometrů.
Jaká je cenovka pro F-35A, v tom se dostupné informace rozcházejí, navíc zjevně záleží na tom, co si která země je schopna vyjednat. Některá dostupná data nicméně uvádějí, že o něco méně moderní Gripeny mají vyšší pořizovací cenu než pětatřicítky, ale zase poměrně nižší letové náklady. Zdá se také pravděpodobné, že stroje F-35 bude mít ve svém portfoliu stále více evropských zemí, což by vzhledem k tomu, že stíhačka dokáže sdílet data s dalšími stroji, dávalo smysl i pro české letectvo a jeho případné zapojení do akcí NATO.