Tajwanský výrobce testuje elektrické superauto s výkonem tisíc kilowatt

Automobil je nyní testován na okruhu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
09. dubna 2018 19:13 / Xing
  0   0
Na rozdíl od jiných výrobců elektromobilů, tajwanská společnost Xing Mobility nemá ambice stát se automobilkou. Na svém novém voze s výkonem 1000 kW, který kompletně vyvinula svépomocí, chce demonstrovat výkon a spolehlivost svých pohonných systémů.

Vůz tajwanského výrobce Xing Mobility má celkový výkon 1 000 kilowatt (1 341 koní) a dostal jméno Miss R. Na silnici ho ale asi jen tak neuvidíme, jeho počáteční cena bude začínat na milionu dolarů. Vozidlo bude díky jedinečné koncepci schopné jezdit na okruhu stejně dobře jako mimo silnici.

S využitím vektorování točivého momentu Miss R slibuje zrychlení z nuly na stovku za pouhých 1,8 sekundy, což by znamenalo o desetinu vteřiny větší zrychlení, než kterého dosáhl elektromobil Tesla Roadster. Maximální rychlost vozu zatím nebyla uvedena, předpokládá se ale, že bude někde mezi 270 a 300 km/h.

Společnost Xing mobility chrání své akumulátory před přehřátím pomocí unikátního kapalinového systému chlazení. Pro výrobu vozu vyvinula společnost také speciální moduly, z nichž každý obsahuje 42 lithium-iontových buněk. Celkem vozidlo obsahuje 98 modulů s celkovým počtem 4 116 buněk. To vše je ponořeno do speciální tekutiny, která je zcela nevodivá, skvělá pro přenos tepla a také potlačuje požár.

Automobil má dojezd okolo 1 000 kilometrů, jeho velkou výhodou však je čas potřebný k dobití baterií. K plnému dobití článků totiž stačí pouhých 5 minut. Výrobce nyní vozidlo testuje na okruhu, přičemž plně dokončeno by mělo být koncem tohoto roku.

Elektromobily jsou v současnosti na velkém vzestupu. Experti ale nedávno prokázali, že jejich emise zdaleka nejsou nulové, protože doba, po kterou se dobíjejí, také není čistá. Proto se objevila snaha o výrobu vozů poháněných sluncem. Společnost Lightyear One je v tomto odvětví asi nejdále (čtěte: Elektromobil dobíjený pouze sluncem vyjede na silnice už v příštím roce).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nebezpečí zemětřesení a tsunami je mnohem vyšší, než předpovídaly současné odhady

Dům a zahrada

Pokud v lednici skladujete vejce delší dobu, raději si ověřte jejich čerstvost. Přinášíme možnosti

Cestování

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám pohladí oko i duši

Zavřít reklamu