Jak vybrat elektrickou koloběžku a nespálit se

 Auto-Moto 
15. srpna 2021 10:04 / Petr Vlach
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Pro ekologickou dopravu po městě jsou koloběžky skvělé Pixabay
Elektromobily jsou drahé a nedávají zatím smysl. Elektrokoloběžky si lze pořídit za asi deset tisíc korun. A my vám poradíme, jak si vybrat tu správnou.

Je jasné, že každý uživatel bude mít své priority, které musí při výběru zohlednit. Přesto je ale dobré svůj výběr založit i na pevných základech, totiž na technických faktech, ne na propagačních tvrzeních.

Motor

Mezi jednoznačně nejdůležitější data, která rozhodují o tom, jak budete s elektrickou koloběžkou spokojeni, patří výkon motoru. V prodeji jsou různé výrobky, které mají 250 W, 300 W, 350 W či 400 W. Více je lépe. Výkonnější motor může slibovat schopnost zdolat i některé kopce. Také signalizuje možnost větší životnosti, protože bude v běžném provozu zatěžován méně. Silnější motor se také lépe vypořádá s těžším nákladem. Patříte-li mezi uživatele, kteří se blíží k horní hranici nosnosti koloběžky, určitě bude výkonnější motor výhodou.

Akumulátor

Třebaže různí výrobci všelijak čarují s délkou dojezdu, tvrdá data jsou jednoznačně tím, podle čeho byste měli vybírat. Nejlevnější modely mají akumulátory s kapacitou kolem 5 Ah. Pak hodnota průběžně narůstá. Nenechte se proto zviklat tím, když některý výrobce udává u koloběžky s akumulátorem 10 Ah vyšší dojezd než výrobce u modelu s 15 Ah. Silnější akumulátor je jednoznačně lepší volbou. Zajímavou alternativou může být pro někoho model s výměnným akumulátorem. Znamená to možnost mít s sebou v batohu náhradní zdroj energie. Za takové řešení se sice připlatí, ale pro někoho může být výhodné. Při případné výměně se snažte poohlédnout po alternativním výrobci, jak jsme psali už dřív i pro akumulátory do notebooků.

Kola

Platí velmi jednoduché pravidlo. Čím větší kola, tím lépe z hlediska rychlosti i případného pohodlí. Zhoršuje se ale ovladatelnost pro nezkušené jezdce. Současně platí, že kola s duší trpí na časté defekty. Vedou se pak diskuse, zda jsou lepší kola bezdušová či perforovaná. Bezdušová také mohou mít defekt. Perforovaná nikoli, ale podle některých hůře pruží. Záleží ale i na celkovém odpružení koloběžky. V neposlední řadě také na tom, po jakém povrchu budete jezdit. Máte-li jasnou představu o obvyklých trasách, snadno se rozhodnete.

Osvětlení

Osvětlení by mělo být naprostou samozřejmostí každé koloběžky. Při jízdě za šera a za tmy patří i k povinné výbavě. Ne každá koloběžka má ale vyřešené brzdové světlo. Vybíráte-li novou, určitě se na tento bezpečnostní detail zaměřte. Jde sice o maličkost, ale může rozhodnout o tom, zda do vás někdo narazí, nebo ne.

Brzdy

Pozornost věnujte i použitým brzdám. Některé koloběžky mají jen jednoduché bubnové brzdy. Běžné jsou kotoučové a obvykle jsou kombinované s elektrickou brzdou. Některé koloběžky přibržďují z kopce motorem a tím rekuperují elektrickou energii zpět do akumulátoru. Pokud vám ale dojde proud, jen těžko se hnete z místa. Jiné umožňují dojet pomocí odrážení, ale rekuperaci nemají.

Zdroj: datart.cz, alza.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu