Bill Gates se zaměřil na nového nepřítele a financuje kontroverzní technologii

 Technologie 
27. března 2021 08:24 / Mirka Malá
  16
📷
2 fotografie v galerii
Solární geoinženýrství má zabránit oteplování planety Depositphotos
Bill Gates, který nedávno navrhl, aby svět jedl stoprocentně syntetické hovězí maso a řekl, že bitcoin je pro planetu špatný, se zaměřil na nového nepřítele. Na slunce.

Gates a další soukromí dárci podporují Výzkumný program solárního geoinženýrství na Harvardské univerzitě, který brzy zahájí novou studii zabývající se účinností blokování slunečního záření v pronikání na zemský povrch.

Co je solární geoinženýrství

Geoinženýrství je obecný termín pro technologie, které se snaží změnit fyzikální vlastnosti Země v co největším měřítku. Jedním z příkladů jsou například mraky, kdy letadla sypají na mraky částice, aby se spojily do deště. Nebo třeba zachycování uhlíku pod zemským povrchem je další významnou formou geoinženýrství.

Vědci, kteří už vymysleli několik způsobů, jak blokovat sluneční světlo před dopadem do zemské atmosféry nebo na zemský povrch, jsou nyní označováni za solární geoinženýry. Nejvíce rozvíjenou metodou je odrážení slunečního světla od Země pomocí aerosolových částic v atmosféře. Vzpomeňte si například na akční film Snowpiercer z roku 2013, kdy blokování slunečního světla proměnilo Zemi v neživou ledovou kouli.

Proč je solární geoinženýrství podle Gatese důležité

Solární geoinženýrství s aerosoly naráží na skutečnost, že aerosoly, jako například ty ve spreji s chlorofluorouhlovodíkem, často přispívají ke změně klimatu. A změna klimatu je velké téma.

Nejhorší totiž je, že lidstvo čelí, respektive bude čelit extrémní klimatické nouzi, ale nemá absolutně žádné dlouhodobé řešení. Proto nyní vědci žádají o významné investice do výzkumu solárního geoinženýrství. 

Vědci, kteří stojí za harvardským projektem, tvrdí, že musíme studovat sluneční geoinženýrství pro případ, že budeme muset podniknout drastická opatření proti změně klimatu. Studie podporovaná Gatesem se snaží provádět průzkumné experimenty malého rozsahu v atmosféře. "Plánujeme použít balón ke zvednutí balíku nástrojů přibližně 20 km do atmosféry. Jakmile bude na svém místě, uvolní se velmi malé množství materiálu (100 g až 2 kg), aby se vytvořila narušená vzduchová hmota dlouhá přibližně jeden kilometr s průměrem sto metrů. Stejný balón pak použijeme k měření výsledných změn v narušené vzdušné hmotě, včetně změn v hustotě aerosolu, chemii atmosféry a rozptylu světla. Plánujeme uvolnění uhličitanu vápenatého, běžného minerálního prachu. V reakci na vyvíjející se vědecké zájmy můžeme také uvolnit další materiály, jako jsou sulfáty," napsali vědci.

Co se stane dál?

Uhličitan vápenatý je bohatý a neškodný minerál, ale důsledky solárního geoinženýrství se nemusí nutně nacházet v samotném uvolněném materiálu, ale v neočekávaných účincích míchání přísad do stratosféry. Proto se výzkum chce zaměřit na aerosolovou chemickou látku, která se již nachází ve stratosféře.

Je to tedy dobrý nápad, nebo ne? To je teď těžké říci, ale všichni zúčastnění vědci a podporovatelé zatím navrhují provádět výzkum a nepřijímat rozsáhlá opatření.

Nikdo nenavrhuje, abychom zítra, nebo dokonce za 10 let, postříkali mraky uhličitanem vápenatým. Pokud však nechápeme, jak sluneční geoinženýrství ovlivní svět, než se něco takového stane naprostou nutností pro zachování života na Zemi, pak může být jednou pozdě. A o to ve skutečnosti tato zpráva je. Mít otevřené možnosti a prozkoumat, co umí radikální technologie. Dále čtěte: Poloprůhledné solární články mohou napájet skleníky bez zpomalení růstu rostlin a šetřit energii.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet