خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Indičtí námořníci nedopatřením zničili jadernou ponorku za tři miliardy dolarů

Indická první ponorka s nosiči balistických raket je odstavena na deset měsíců
 Vojenství 
14. ledna 2018 11:42 / Internet
  67   0
První indická ponorka nesoucí balistické rakety byla na deset měsíců mimo provoz poté, co někdo z námořníků neuzavřel poklop. Jaderná ponorka za téměř 3 miliardy dolarů byla zaplavena slanou vodou a její zařízení bylo silně poškozeno.

Indická atomová ponorka Arihant je navržena tak, aby fungovala jako plovoucí arzenál jaderných zbraní pro případ nutnosti provést odvetný úder v rámci závažného válečného konfliktu s jinou jadernou velmocí.

Zpráva o incidentu se nedávno objevila v indických médiích. Podle nejmenovaného zdroje z indického námořnictva zůstal otevřený poklop na zadní levé straně lodi. V důsledku tohoto bizarního pochybení se do útrob lodi dostalo velké množství slané vody, které zničilo interní zařízení a ohrozilo chod reaktoru. Vše se stalo během doby, kdy byla ponorka v přístavu.

Poté co byla vyčerpána všechna voda, musela být vyměněna také rozsáhlá část potrubí, kterým proudí chladící směs do 83 megawattového reaktoru. V případě koroze a narušení potrubí by mohlo dojít k nebezpečnému přehřívání reaktoru. Posádka včetně arzenálu jaderných zbraní by se mohla ocitnout ve vážném ohrožení.

Stavba jaderné ponorky Arihant začala v roce 2009 a loď byla uvedena do provozu v indickém námořnictvu o sedm let později v říjnu 2016. Jedná se o modifikovanou verzi ruské ponorky třídy Akula-1, která může nést na palubě až osm raket krátkého doletu K-15 nebo čtyři rakety středního doletu K- 4.

Pro vojenské experty je nejspíše tento incident nepochopitelný. Není jasné jak někdo z personálu jaderné ponorky může nedovřít poklop a už vůbec ne, jak může zůstat jaderný reaktor bez dozoru tak dlouho, že se velká část ponorky bez povšimnutí zaplaví vodou. Podobné nehody by se v rámci jaderného arzenálu opravdu nikdy stávat neměly.

Během dvacátého století se stalo několik vážných incidentů, během kterých se atomové ponorky potopily a dodnes leží i s jejich reaktory na dně moří. Některé z nich dnes představují vážnou ekologickou hrozbu, na dně oceánů leží už téměř desítka atomových ponorek.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hurikán, který děsí svojí velikostí a silou. Kdy a kde udeří?

Dům a zahrada

Vyrobte si domácí mýdlo. Postup zabere jen pár minut a zapojit můžete i děti

Cestování

Vinobraní u našich jižních sousedů. Co si můžete dopřát a kolik vás to bude stát?