Začínají severokorejci válku? Další test pokročilé balistické rakety pobouřil svět!

 Vojenství 
01. prosince 2017 14:34 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Severní Korea udělala ve vývoji mezikontinentálních balistických raket znatelný pokrok Internet
Severní Korea v souvislosti s posledním testem mezikontinentální balistické střely uvedla, že nyní dokáže zasáhnout celé území Spojených států. Podle odborníků je svět o krok blíže k válečnému konfliktu

Severokorejský totalitní režim provedl v úterý 28. listopadu nový test mezikontinentální balistické střely, která doletěla přibližně 1000 kilometrů od místa odpalu. Během této trasy vystoupala do výšky okolo 4500 metrů.

Ve světě vyvolal další ze série testů opětovné diskuse o blížícím se konfliktu. Amerika dokonce vyzvala celý svět k okamžitému přerušení všech diplomatických i obchodních styků se severokorejským režimem. Trumpův úřad zároveň uvedl, že v případě konfliktu bude severokorejský režim zcela zničen.

Postup v raketovém programu Severní Koreje je znatelný a nová raketa letěla podstatně déle než během předchozích testů na dlouhé vzdálenosti. Během testu ze 4. července letěla 37 minut a 28. července 47 minut. Podle některých odborníků by tato raketa mohla mít dostatečný dolet na to, aby zasáhla Washington a mnoho dalších cílů na území USA.

Jiní odborníci na raketovou techniku zase tvrdí, že delší raketová zkouška neznamená, že celá americká pevnina je ohrožena jaderným útokem Severní Koreje. Totalitní země v minulosti vyhrožovala zničením Ameriky, Jižní Koreje a Japonska.

Nikdo ale není schopen říci, jak těžký náklad tato raketa ve skutečnosti nesla, ale odborníci tvrdí, že se s největší pravděpodobností jednalo o velmi lehkou fiktivní hlavici. Dopravit jaderný náklad na dlouhou vzdálenost bude vyžadovat delší čas, odborníci ale připouští, že je to otázkou poměrně krátkého časového období.

Severní Korea pracuje na vývoji balistických raket s doletem nejméně 5500 kilometrů již mnoho let. Zaostalý národ dosáhl v tomto směru velkého pokroku, ale stále čelí technologickým překážkám díky nedostatku kvalitních technologií.

Po testu z 28. července bylo například zjištěno, že vozidlo, které chrání jadernou hlavici před odpálením, se rozlomilo. Díky izolaci je však velice těžké určit, co se v severokorejském raketovém programu přesně odehrává.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum