Na dně oceánů leží už téměř desítka atomových ponorek! Představují hrozbu?

 Vojenství 
26. listopadu 2017 08:00 / Robert Bureš
  0
📷
2 fotografie v galerii
Podle odborníků nejsou reaktory hluboko v mořích velkým problémem Internet
Nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem, jakým se mezi léty 1960 a 1990 likvidovaly jaderné reaktory, bylo potopit je na dno oceánu spolu s mateřským plavidlem. V současné době tam tak leží osm ponorek s atomovými reaktory. Podle odborníků je ale nebezpečí většího úniku radiace minimální.

Obnova poškozeného reaktoru může být za určité situace mnohem nebezpečnější než jeho potopení na dno moře. Z ekologického hlediska to samozřejmě není nejvhodnější způsob, jak se vypořádat s vysloužilými nebo porouchanými reaktory, které navíc často obsahují velké množství jaderného paliva. Podle odborníků ale hluboko na dně oceánu nepředstavují větší hrozbu.

Hlavní důvody, proč se tímto způsobem zejména v bývalém Sovětském svazu likvidovaly, jsou dva. Oceán poskytuje nekonečné chlazení reaktoru a také stálé ředění případného radioaktivního úniku. Pokud je reaktor například poškozen a uniká z něho radiace, jeho demontáž a likvidace byla v osmdesátých letech minulého století velmi náročná a nebezpečná.

Tato otázka byla rozsáhle studována odborníky na atomovou energii v souvislosti s osmi potopenými jadernými ponorkami, které již na dně oceánů jsou. Některá místa podléhají dokonce pravidelnému průzkumu. Jedno z nich je Karském moři, kde Sověti v roce 1982 potopili jadernou ponorku K–29 v hloubce pouhých 33 metrů. 

Tato ponorka měla poškozený reaktor, ze kterého unikala radioaktivita. Dokonce i přes toto vážné poškození dnes v okolí vraku nejsou extrémně vysoké míry záření. Pravidelné průzkumy ukazují, že i po mnoha letech je reaktor v dobrém stavu a nepodléhá přílišné korozi, přesto však Rusko delší dobu uvažuje o tom, že tyto vraky ze dna vyzvedne.

Odborníci tvrdí, že v oceánech se nachází miliardy tun rozpuštěných přírodních radioaktivních materiálů, a proto reaktory nepředstavují větší riziko. Na dně moří se kromě sovětské K-27 nachází ještě sedm dalších plavidel s jadernými reaktory. Mapu, která zobrazuje jejich polohu, najdete v galerii.

USS Thresher

Byla první jadernou ponorkou, která se potopila 10. dubna 1963 během hlubinných zkoušek. Během testu měla poruchu pohonu, což znemožnilo její vynoření, selhal i záložní systém pro vynoření, a proto ponorka klesla do hloubek, na které nebyla konstruována, a její trup byl rozdrcen. Všech 129 mužů na palubě zahynulo.

USS Scorpion

Ponorka třídy Skipjack se potopila 22. května 1968 podobně jako Thresher vlivem imploze při dosažení hloubky, na kterou nebyla konstruována. Původním defektem, který její klesnutí způsobilo, bylo torpédo, které vybuchlo v odpalovací komoře. Na palubě zahynulo 99 mužů.

K-27 Project 645

Ponorka s nebezpečnými, tekutým kovem chlazenými reaktory byla v rozporu s doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii cíleně potopena v hloubce 33 metrů v Karském moři.

K-8 Projekt 627

Ponorka třídy November se potopila 11. dubna 1970, když byla po požáru na palubě vlečena k opravě. Během cesty ji zastihla silná bouře, ponorka se naplnila vodou a potopila se spolu s 52 muži na palubě. Její vrak se nachází v Biskajském zálivu, 490 kilometrů severozápadně od Španělska.

K-219 Projekt 667A

Ponorka byla 3. října 1986 poškozena požárem a výbuchem, vlivem poškození se potopila. Většina členů posádky byla zachráněna, kromě šesti mužů, kteří zemřeli následkem výbuchu. Vrak leží 950 kilometrů východně od Bermudských ostrovů v severním Atlantském oceánu.

K-278 Komsomolets

Dne 7. dubna 1989 vypukl na palubě silný požár, kvůli kterému se ponorka potopila. Celkem zemřelo 42 z 69 členů posádky. Vrak se nachází na dně chladného Barentsova moře.

K-141 Kursk

Potopila se v Barentsově moři 12. srpna 2000 po výbuchu torpéda v komoře. Záchrana ponorky tragicky selhala a na palubě zemřelo všech 112 námořníků. Ponorka se nachází na dně Barentsova moře. Více o této katastrofě jsme psali zde.

K-159

Vyřazená ponorka byla na pontonech tažena v Barentsově moři. Během bouře se některé pontony utrhly a ponorka se potopila spolu s devíti muži, kteří se nacházeli na její palubě.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít