Rusové přesunuli protiraketovou obranu. Co se to na Dálném východě chystá?

 Vojenství 
22. prosince 2017 17:52 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Rusko přesouvá na dálný východ protiraketové a protiletadlové systémy S-400 Internet
Ruská armáda přesouvá na Dálný východ motorizovanou divizi protiraketové obrany tvořenou systémy S-400. Podle Moskvy se jedná o preventivní krok v reakci na stále se zhoršující situaci na korejském poloostrově.

Rusko přesunulo počátkem týdne na Dálný východ značnou část protiraketových a protiletadlových moderních systémů S-400 Triumf. Podle dostupných informací se jedná o preventivní krok plynoucí z obav Moskvy před severokorejskými raketami.

Vývoj jaderných raket v KLDR v poslední době značně pokročil, a přestože Moskva odmítá uznat severokorejský jaderný status, její obavy z pokroku a celkové situace na poloostrově jsou zřejmé.

Informace o přesunu mobilních systému S-400 zveřejnila agentura Interfax. Obrana vzdušného prostoru byla rozmístěna v blízkém okolí Vladivostoku, který je vzdálen od hranic KLDR vzdušnou čarou pouhých 120 kilometrů. Nejpozději před koncem týdne armáda uvede protiraketové systémy uvedeny do pohotovostního stavu a budou tak okamžitě připraveny k obraně Ruska před případným útokem.

Systém protiraketové a protiletadlové obrany S-400 Triumf je modernizovanou verzí systému S-300PMU-3, který vyrábí ruská společnost Almaz Antěj již od devadesátých let. Jedná se o jediný systém vzdušné obrany, který je schopen pracovat až se čtyřmi různými typy raket lišících se především délkou doletu.

Počátky vývoje tohoto systému sahají až do období studené války. Jeho primárním účelem je obrana před strategickými bombardéry, balistickými raketami i nadzvukovými stíhačkami a dalšími vzdušnými cíli. Systém je přitom vysoce automatizovaný, takže jeho obsluha je velmi nenáročná na lidské zdroje.

Situace na korejském poloostrově je podle všech ukazatelů na pokraji jaderného konfliktu. Vladimír Putin nedávno prohlásil, že pokračování severokorejského jaderného programu je především vinou USA.

Nedávno se také objevily informace o tom, že Čína staví rozsáhlé uprchlické tábory poblíž hranice s KLDR. Informace sice nebyly čínskou stranou potvrzeny, ale podle odborníků by bylo vzhledem k vyostřené situaci velmi nezodpovědné, kdyby tak Čína neučinila.

Situace na korejském poloostrově se nejvíce zhoršila po posledním testu mezikontinentální střely, po jehož úspěšném dokončení Severní Korea prohlásila, že nyní je schopna zasáhnout kterýkoliv cíl na území USA. Více o technologii mezikontinentálních raket a o tom, jaké nebezpečí představují, se můžete dočíst v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?