Největší nukleární ponorky světa: Ruské Akuly a Boreje
Paradoxem tohoto ponorkového žebříčku ovšem je, že největší nukleární ponorkou světa je v současné chvíli ruská ponorka třídy Akula, v názvosloví NATO je to třída Typhoon, které jsou už téměř všechny v důchodu, a ta poslední začne rezavět během několika dní nebo týdnů. Přesto jsou dodnes stařičké Akuly tím nejlepším, co kdy bylo v kategorii nuklenárních ponorek postaveno.
S výtlakem 48 000 tun si totiž třída Akula nebo-li Typhoon po více než čtyři desetiletí držela titul největší ponorky světa. Přestože je tato třída ponorek stále považována za největší ponorku, která kdy byla postavena, jsou už tyto zázračné stroje v důchodu. Rusko má místo Akuly třídu Belgorod, o které toho ale není moc známo. Ví se, že délka ponorky je 184 metrů, což z této třídy dělá největší ponorku na světě. Je také známo, že Belgorod je delší a širší, než ponorky třídy Borej. Podle některých neoficiálních zdrojů má tato mohutná ponorka výtlak 33 000 tun. Třída Belgorod nese velké podvodní drony Poseidon, které jsou schopné nést jaderné hlavice.
I když jsou ponorky další ruské třídy Borej značně menší, s výtlakem kolem 26 500 tun jsou to pořád v současné chvíli druhé největší nukleární ponorky na světě. Tyto ponorky s balistickými raketami a jaderným pohonem nesou 16 raket RSM-56 Bulava. Tato ponorková třída je 170 metrů a je poháněna jaderným reaktorem OK-650, parní turbínou AEU, hřídelí a vrtulí. Tato třída je první v Rusku, která běží na tryskovém pohonném systému.
Americká ponorková třída Ohio je na třetím místě a jde zatím o největší ponorky, které kdy USA postavily. Flotila ponorek třídy Ohio zahrnuje čtyři stroje, které nesou řízené střely a 14 ponorek s balistickými střelami, což dělá asi polovinu aktivních amerických strategických termonukleárních hlavic. Ponorka třídy Ohio je 170 metrů dlouhá a může také nést až 24 balistických raket Trident II D5. Ponorka je poháněna tlakovodním jaderným reaktorem.
Britské námořnictvo se může chlubit čtvrtou největší nukleární ponorkou na světě. Jde o třídu Vanguard, což je největší typ ponorky, který kdy byl ve Spojeném království postaven, a třetí největší typ plavidla ve službě Royal Navy. Ponorka třídy Vanguard je 150 metrů dlouhá a je poháněna jaderným tlakovodním reaktorem Rolls-Royce. Ponorka může nést až 16 balistických raket Trident II D5, z nichž každá je vyzbrojena několika jadernými hlavicemi.
A pak jsou tu ještě Francouzi. Jejich ponorka třídy Triomphant je třída ponorek s francouzskými balistickými střelami SSBN a tvoří páteř francouzského jaderného odstrašujícího prostředku. První ponorka třídy Triomphant, Le Triomphant, byla spuštěna na vodu v roce 1994 a celkem Francie postavila čtyři ponorky v této třídě. Jsou 138 metrů dlouhé a poháněné tlakovodním jaderným reaktorem K15, dvěma diesel-alternátory SEMT Pielstick a turboredukčním systémem a pomocnými motory 8PA4V200 SM.
Američané nicméně v současné době staví ponorky svojí nové třídy Columbia, které by měly vstoupit do služby po roce 2030 a nahradit tak ponorky třídy Ohio. Columbie ponesou 16 balistických raket Trident II a pohánět je bude jeden jaderný reaktor. Ponorky budou 171 metrů dlouhé a místo vrtule budou mít pump jet. Columbie budou o metr delší než ponorky třídy Ohio, takže znovu půjde o největší americkou ponorku a budou také větší, než ruské Boreje. Ruská třída Belgorod tak vystřídá Akuly v čele žebříčku největších nukleárních ponorek světa.
Autorský článek, další zdroj: MarineInSight