Proč se všechny armády chystají na podmořskou válku

 Vojenství 
21. září 2021 12:03 / Mirka Malá
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Ponorky se stávají největší hrozbou pro světový mír Pixabay
Vzhledem k tomu, že Rusko a Čína posilují své vlastní podmořské flotily a schopnosti, americké námořnictvo obnovilo své zaměření na podmořské hrozby a označilo protiponorkovou válku za prioritu.

V srpnu ruský prezident Vladimir Putin oznámil plány na pořízení dvou jaderných ponorek vybavených mezikontinentálními balistickými raketami a dvou ponorek poháněných vznětovým motorem. A Čína, která vlastní čtyři ponorky s balistickými střelami, se chlubí flotilou 50 útočných ponorek s dieselovým motorem.

Je podmořská válka reálná?

Aby bylo možné čelit těmto hrozbám, americké námořnictvo v roce 2018 reaktivovalo svou 2. flotilu, aby se zaměřilo na hrozby z Ruska, a v poslední době pořádá cvičení ke zlepšení své schopnosti bojovat proti nepřátelským ponorkám. "Protiponorková válka je primární misí pro všechny v americkém námořnictvu," řekl novinářům bývalý admirál v důchodu Andrew Lewis. 

Této realitě odpovídá i překvapivá akvizice jaderných ponorek v rámci nového paktu mezi USA, Anglií a Austrálií. Za to se Austrálie už stala terčem výhrůžek přímo od Číny, která protinožcům rovnou pohrozila jadernou válkou.

V posledních letech jsou tu rovněž varování před zvýšenou ruskou podmořskou aktivitou v Atlantském oceánu. Ruské ponorky nyní mají pokročilé řízené střely, které mají dosah a přesnost k zasažení vojenských a civilních cílů v USA a Kanadě.

Vzhledem k investicím, které Rusko a Čína vynaložily v posledních letech na rozšíření svých ponorkových sil, se nyní podmořská hrozba stala reálnou.

Spolupráce USA a NATO je důležitá

Američané už reaktivovali svou 2. flotilu a do hry vstoupila i užší spolupráce s NATO. Kompletní zapojení všech zemí v rámci NATO je pro podmořskou válku klíčové. A zřejmě se do ní zapojí i námořní pěchota, minimálně ta americká.

Velitel generál David Berger v listopadu řekl, že je nezbytné, aby námořní pěchota spolupracovala a poskytovala logistickou podporu a protivzdušnou obranu s tím, že jde o způsoby, jak čelit podmořské hrozbě. "Podmořský boj bude na severu a v západním Pacifiku natolik kritický, že jeho součástí musí být i námořní pěchota," napsal Berger.

Další roli, kterou by mohla námořní pěchota převzít, je provozování bezpilotních letadel vybavených senzory na vyhledávání ponorek a poté nasazení a provozování pasivních a aktivních akustických polí v přilehlých přímořských vodách. A ve hře je i likvidace nepřátelských ponorek raketami ASW nebo lehkými torpédy z mariňáckých letadel. Dále čtěte: Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa.

Zdroj: Defence News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu