Takto vypadají nebezpečné autonomní ponorky, které plánuje nakoupit americké námořnictvo
Námořnictvo už dokonce objednalo první z ponorek XLUUV v roce 2019 a zadalo Boeingu zakázku na další čtyři verze Orca XLUUV. Orcy měří až 16 metrů, mohou se samy plavit na vzdálenost 10 500 kilometrů a dokáží se ponořit do hloubky 3 kilometrů.
Autonomní ponorky ponesou rakety i torpéda
Autonomní ponorky rozhodně nebudou žádná doprovodná nebo průzkumná plavidla. Jde o bojové ponorky, které zcela jistě ponesou rakety Tomahawk i torpéda.
Robotické ponorky XLUUV jsou logicky menší a levnější než ponorky s posádkou. Klasické ponorky ale nenahradí, byť budou vyzbrojeny, minimálně z toho důvodu, že s největší pravděpodobností neponesou jaderné zbraně.
Ponorky mohou sloužit v nudných i nebezpečných misích
Stejně jako u autonomních lodí, kterými se americké námořnictvo také postupně vybavuje, budou mít i robotické ponorky hned několik různorodých úkolů.
Pokud někde provádí průzkumnou a špionážní činnost, nemusí do terénu námořnictvo nasazovat drahé velké ponorky s posádkami. Autonomní ponorky stejnou činnost zvládnou mnohem levněji.
Naopak, pokud by došlo k nějakému vojenskému konfliktu, který by pro konvenční ponorky byl příliš nebezpečný, nasadí námořnictvo levnou, ale díky raketám a torpédům stejně nebezpečnou autonomní ponorku.
Podobně účinné mohou být robotické ponorky při vyhledávání námořních min, které mohou najít a zlikvidovat, aniž by byl v ohrožení život byť jediného námořníka. A obráceně. Autonomní ponorky mohou bez rizika zaminovat konkrétní mořské území.
A ještě jedna důležitá věc. Autonomní ponorky by měly umět napodobit zvuk ponorek třídy Virginia. Tedy dokázaly by přilákat protivníka, zatímco skutečná Virginia by zaútočila ze zálohy. A to je ve válečném konfliktu opravdu obrovská výhoda. Dále čtěte: Americké námořnictvo vyvíjí mořský lodní vlak.