Vědci věří, že našli portál do páté dimenze

 Technologie 
13. listopadu 2021 08:00 / Mirka Malá
  56
📷
1 fotografie v galerii
Novou teorii je nutné ještě ověřit Pixabay
V nové studii vědci tvrdí, že mohou vysvětlit temnou hmotu umístěním částice, která je spojena s pátou dimenzí.

Zatímco tzv. "zkroucená extra dimenze“ (WED) je populární fyzikální model poprvé představený v roce 1999, tento výzkum, publikovaný v The European Physical Journal C, je první, který využívá teorii k vysvětlení dlouhotrvajícího problému temné hmoty ve fyzice částic. 

Nová studie se snaží vysvětlit přítomnost temné hmoty 

Naše znalosti o fyzickém vesmíru se opírají o myšlenku temné hmoty, která zabírá drtivou většinu hmoty ve vesmíru. Temná hmota pomáhá vědcům vysvětlit, jak funguje gravitace, protože mnoho prvků by se bez "faktoru x“ temné hmoty rozpustilo nebo rozpadlo. Ale i tak temná hmota nenarušuje částice, které vidíme a "cítíme“, což znamená, že musí mít i jiné speciální vlastnosti.

Vědci proto studovali hmoty fermionů, o kterých se domnívají, že by mohly být přenášeny do páté dimenze prostřednictvím portálů, čímž by se vytvořily tzv. relikvie temné hmoty a "fermionská temná hmota“ v páté dimenzi. Mohly by dimenzí putující fermiony vysvětlit alespoň některé temné hmoty, které vědci dosud nebyli schopni pozorovat? "Víme, že ve standardním modelu fyziky neexistuje žádný životaschopný kandidát na temnou hmotu,“ říkají vědci, "takže to celé vyžaduje přítomnost nové fyziky.“

Jak to vědci provedli

Určitý klíčový kus matematiky vytváří objemové hmoty fermionů, které se projevují v takzvaném zborceném prostoru páté dimenze. Fermiony jsou částice, jejichž systémy jsou popsány úplně  antisymetrickou vlnovou funkcí. Patří mezi ně mimo jiné elektrony, protony a neutrony,

Tento kapesní "temný sektor“ je jedním z možných způsobů, jak vysvětlit obrovské množství temné hmoty, která dosud unikala detekci pomocí tradičních měření navržených pro standardní model fyziky.

Fermiony zaseknuté portálem do pokřivené páté dimenze by mohly fungovat jako temná hmota. Jak bychom pozorovali tento druh temné hmoty, abychom to ověřili? K identifikaci fermionové temné hmoty ve zborcené páté dimenzi by stačil jen správný druh detektoru gravitačních vln, který je už dostupnný. A až se tato teorie vědcům podaří ověřit, půjde o velký přelom, který ovlivní řadu nových technologií. Dále čtěte: Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky mobilních telefonů.

Zdroj: Springer.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Dům a zahrada

Je čas na barborky. Proč a jak se o ně postarat? Nezapomeňte je ponořit do teplé vody

Zavřít reklamu