Hlídejte si cenu za připojení a telefon. Mobilní operátoři mění nejrůznějším způsobem podmínky a ceny svých služeb

 Technologie 
22. srpna 2021 14:54 / Petr Vlach
  0
📷
5 fotografií v galerii
Čas od času je dobré probrat nabídky operátorů Depositphotos
Ač se to nezdá, mobilní operátoři mění nejrůznějším způsobem podmínky a ceny svých služeb. Někdy můžete ušetřit i dost peněz, ale musíte se o slevy zajímat.

V následujícím textu si popíšeme, jak můžete dosáhnout běžnými prostředky významných úspor za telefonování a data. Sleva k vám ale nepřijde sama, musíte se o ni zajímat a vyžádat si ji.

Změna tarifu

Úplně základní možností, která vám pomůže ušetřit, je průzkum nabídek jednotlivých operátorů. Čas od času se nabídky mění a je klidně pravděpodobné, že došlo v čase k nějakému zlepšení, které by vás mohlo zajímat. Na lepší tarif vás operátor nepřevede automaticky. O změnu musíte požádat. Jestliže nejste nijak vázáni k určitému tarifu, tedy pokud jste nečerpali slevu na telefon či neměli jiný závazek, neměla by změna tarifu představovat problém. Může se ale také stát, že je zajímavá cena nabízena jen novým zákazníkům. Pokud byste přešli od jiného operátora, máte pochopitelně na slevu nárok. Co když ale už u daného operátora jste? Pak se dlouho nerozmýšlejte a dejte u stávajícího operátora výpověď. Pokud vám zavolají z retenčního oddělení, žádejte slevu, která je nabízena i novým zákazníkům. Případně žádejte i slevu větší. Jestliže nezavolají, buďte připraveni pobýt tři měsíce u jiného operátora a pak se vrátit ke stávajícímu pro slevu. U pevného internetu prostě stávající připojení zrušte a zažádejte o nové se slevou. Obvykle vám ale z retenčního oddělení zavolají a na všem se dohodnete.

Slučování služeb

Důležitým momentem pro úsporu vašich peněz může být i slučování služeb. Řada zákazníků má totiž z určitých historických důvodů například mobilní volání a data u jednoho operátora, pevný internet u druhého operátora a internetovou televizi zase někde jinde. Zkuste se podívat na možnosti, zda by všechny služby nemohl nabídnout stejný operátor. A jestliže ano, můžete ušetřit na sloučených službách minimálně sto korun měsíčně, ale třeba i víc. Záleží na tom, jaké služby využíváte. Vždy je jen důležité věnovat pozornost tomu, aby nabízené služby pokrývaly vaše potřeby. U pevného internetu na operátorovi příliš nezáleží, data stejně tečou po stejných drátech. Ale u mobilního internetu či internetové televize se už může lišit rychlost připojení, nabídka programů i technická kvalita přenosu. Podrobněji jsme se zabývali kvalitou přenosu u jednotlivých technologií v článku zde.

Další inspirace

Další možností, jak ušetřit za datové připojení například na chatě či chalupě, je ve zvážení, zda potřebujete mít na místě trvalé připojení k internetu, ačkoliv zde trávíte jen určitou část roku. Je pochopitelně pohodlné zde platit připojení, které bude kdykoliv komukoliv k dispozici. Ale v případě, že jezdíte na místo sami a nepotřebujete místo přes internet dozorovat, může se vám bohatě vyplatit pořízení neomezeného mobilního datového tarifu, který budete využívat jak doma, tak na chatě. Záleží ovšem na tom, jak kvalitní je připojení v místě chaty či chalupy. V některých lokalitách je mobilní internet tak pomalý, že se jako řešení pro připojení nedá využít.

Zdroj: Vodafone, O2, T-mobile.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet