Náhrada za GPS zahájí testování už příští měsíc

 Technologie 
20. července 2021 17:11 / Mirka Malá
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Nový navigační systém by měl fungovat od roku 2023 Northrop Grumman (volný zdroj foto)
Jde o experimentální satelit, který má z vesmíru poskytovat alternativní možnosti určování polohy a navigace, které nyní poskytuje systém GPS. Satelit NTS-3 začne s prvním testováním už příští měsíc.

Testování nového navigačního systému bude probíhat zhruba dva roky, protože v plánu je vypuštění satelitu v roce 2023.

Navigační satelitní technologii potřebuje hlavně armáda

Právě americká armáda má v poslední době problémy s GPS, technologií, která je snadno napadnutelná nebo lze její signál přinejmenším snadno rušit. Zatímco čínské a ruské armády používají pro své zbraně a bojové jednotky vlastní navigaci, ta americká je dosud závislá na GPS.

Projekt NTS-3 pro Navigation Technology Satellite-3 otestuje v budoucích měsících různé prvky možné nové konstelace satelitů PNT, aby se doplnily, poskytly zálohu a pokud vše půjde dobře, vylepšily Globální poziční systém (GPS).  Jedná se o jeden z nejvýznamnějších programů, které jsou zaměřeny na urychlení nových schopností uživatelů a jako takový je vyvíjen v úzkém partnerství s programem Agile Combat Support Air Force Life Cycle Management Center (AFLCMC).

Demonstrace na oběžné dráze se bude zabývat odolností v satelitní navigaci a také robustností samotného signálu. Testovat se tak budou tři segmenty, tedy vesmírný segment, tj. samotný satelit, segment přijímače a segment pozemního ovládání.

Družice bude velká jako SUV

Družice, která bude mít přibližně velikost SUV, vyjde asi na 215 milionů dolarů.  NTS-3 bude založen na geosynchronní oběžné dráze (GEO je asi 36 000 kilometrů nad Zemí) spíše než níže na střední oběžné dráze Země (MEO), kde je GPS. A rovněž by satelit měl být obtížně zaměřitelný.

Naproti tomu přijímač celého systému je konstruován tak, aby dokázal přijímat signál jak od nového satelitu, tak od GPS, a to díky vysoce výkonné anténě. Přijímač bude schopen signály nejen přijímat, ale také zpracovávat pro různé účely.

Pokročilé signály NTS-3 se částečně snaží překonat některé zranitelnosti současného systému GPS. To znamená, že bude mít vyšší výkon k překonání bílého šumu, který vytváří rušivý systém. Zahrnuje také "přeskakování“ signálu a frekvencí, aby se zabránilo záměrnému rušení.

Zajímavé na celém projektu je také to, že až bude satelit a celý systém uveden do provozu a otestován, měl by na oběžné dráze zůstat pouze rok. Přesto se už nyní množí zprávy o tom, že ve vesmíru zůstane a bude využíván právě armádou. Dále čtěte: NASA testuje figurínu a měsíční skafandry pro mise Artemis.

Zdroj: Breaking Defence.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu