Inženýrský zázrak. Šesté zrcadlo pro Velký Magellanův dalekohled

 Technologie 
10. března 2021 14:59 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Nový dalekohled bude desetkrát ostřejší než Hubbleův teleskop GMTO Corporation
Vědci, kteří pracují na Velkém Magellanově dalekohledu, oznámili zahájení výroby šestého ze sedmi největších monolitických zrcadel na světě.

Tato zrcadla umožní astronomům vidět dále do vesmíru s více detaily, než co doposud umožňuje jakýkoli jiný optický dalekohled. Šesté zrcadlo o průměru 8,4 metru se vyrábí v laboratoři Richard F. Caris Mirror Lab na Arizonské univerzitě a jeho dokončení bude trvat téměř čtyři roky. Zrcadlový odlitek je považován za zázrak moderního inženýrství.

Dalekohled pořídí snímky desetkrát ostřejší než Hubbleův teleskop

"Nejdůležitější součástí dalekohledu je jeho zrcadlo shromažďující světlo,“ řekl James Fanson, vedoucí projektu dalekohledu. "Čím větší je zrcadlo, tím hlouběji vidíme do vesmíru a tím více detailů můžeme pozorovat. Unikátní primární zrcadlový design dalekohledu Magellan se skládá ze sedmi největších zrcadel na světě. Výroba šestého zrcadla je hlavním krokem k dokončení celého dalekohledu. Jakmile bude Velký Magellanův dalekohled v provozu, bude produkovat snímky desetkrát ostřejší než Hubbleův kosmický dalekohled. Objevy, které tato zrcadla provedou, změní naše chápání vesmíru.“

Proces výroby obřího zrcadla v arizonské laboratoři zahrnuje roztavení téměř 20 tun vysoce čistého, nízkoexpanzního, borosilikátového skla do jediné zvlákňovací pece na světě určené k odlévání obřího zrcadla pro dalekohledy. Na vrcholu procesu tavení se pec točí při pěti otáčkách za minutu a zahřívá sklo na 1165 stupňů Celsia po dobu přibližně pěti hodin, dokud se nezkapalní do formy. Událost špičkové teploty se nazývá „vysoký oheň“ a nastane 6. března 2021. Jenom vychladnutí hotového zrcadla na pokojovou teplotu trvá 1,5 měsíce. Tento proces rotačního lití dává zrcadlovému povrchu jeho speciální parabolický tvar. Po ochlazení bude zrcadlo leštěno po dobu dvou let, než dosáhne optické přesnosti povrchu menší než jedna tisícina šířky lidského vlasu nebo pětkrát menší než jedna koronavirová částice.

Dalekohled bude v provozu na konci tohoto desetiletí

Na konci tohoto desetiletí budou všechna obří zrcadla přepravena více než 8 100 kilometrů do budoucího domova dalekohledu v chilské poušti Atacama na observatoři Las Campanas ve výšce více než 2 500 metrů nad mořem. Tato observatoř je známa jako jedna z nejlepších astronomických lokalit na planetě, s jasnou oblohou, nízkým světelným znečištěním a stabilním prouděním vzduchu.

Kromě toho umístění na jižní polokouli umožňuje extrémně velkému dalekohledu přístup do středu Mléčné dráhy, což je zajímavé z mnoha důvodů, včetně skutečnosti, že je domovem nejbližší supermasivní černé díry. Jižní polokoule je také domovem některých z nejmocnějších observatoří pracujících na jiných vlnových délkách, což z ní činí ideální místo pro synergická vědecká pozorování.

Jakmile bude Velký Magellanův dalekohled plně funkční, jeho sedm zrcadlových polí bude mít celkovou plochu pro shromažďování světla 368 metrů čtverečních, takže bude vidět i ze vzdálenosti téměř 160 kilometrů. Taková pozorovací síla je desetkrát větší než u známého Hubbleova kosmického dalekohledu a čtyřikrát větší než u netrpělivě očekávaného kosmického dalekohledu Jamese Webba, jehož spuštění by se mělo odehrát koncem roku 2021.

"Tato bezprecedentní kombinace síly, účinnosti a rozlišení obrazu nám umožní provádět nové objevy ve všech oblastech astronomie, zejména v oblastech, které vyžadují nejvyšší prostorové a spektrální rozlišení, jako je hledání jiných Zemí,“ řekla Rebecca Bernstein, hlavní vědkyně projektu. "Budeme mít jedinečné možnosti studovat planety ve vysokém rozlišení, což je klíčem k pochopení toho, zda má planeta skalní složení jako naše Země, jestli obsahuje kapalnou vodu a jestli její atmosféra obsahuje správnou kombinaci molekul signalizujících přítomnost života." Dále čtěte: Vědci staví velmi přesné digitální dvojče Země.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít