Čtečka knih je stále zajímavou možností. Oproti knihám má i své výhody

 Technologie 
04. února 2021 17:53 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Čtečka s podsvícením může být pro některé situace velmi výhodná Pixabay
Před léty to vypadalo, že čtečky knih zcela vytlačí klasické knihy. Dnes je situace jiná, ale čtečky mají stále své pevné místo. Máme další informace.

Dramatičtějšímu rozvoji čteček knih zabránil paradoxně rozvoj trhu s mobilními telefony a tablety. Řada lidí nechce dvě zařízení. Vzhledem k tomu, že si stačí nainstalovat aplikaci na mobil, vystačí se čtením tímto způsobem. To je samozřejmě možné. V tomto článku se ale soustředíme na to, proč dát čtečkám šanci.

Pár čísel na úvod

Čísla podílu prodaných knih oproti klasickým papírovým jsou tristní. V České republice byl podíl asi 0,03 procenta. V loňském roce číslo ale stouplo na 0,5 procenta. I to je obraz bídy a utrpení. Dostupných je asi 3000 titulů. Tím se nemyslí různé volně šířené knihy, ale tituly z aktuální nabídky prodeje. Toto číslo průběžně roste. Značnou oblibu mají i audioknihy, ale to je trochu jiná kapitola. Cena zařízení pro čtení knih je různá. U běžných modelů se dostanete i pod dva tisíce korun. Kvalitnější varianty s podsvícením se blíží ke čtyřem tisícům. Čtečky s větším displejem pak atakují deset tisíc korun. Zatímco běžné čtečky mají displeje kolem šesti palců, ty větší jsou i přes deset.

Čím se čtečka liší od tabletu

Čtečka je zařízení vyladěné právě na četbu knih. Je pravdou, že některé současné čtečky umí zobrazit i emaily či mají prohlížeč internetu, ale rozhodně to není jejich hlavní funkce. Se čtením knih souvisí ale podpora lepších čteček pro přehrávání zvuku. Toho lze využít jak k poslechu hudby, ale míněna je zejména jako podpora poslechu audioknih. Hlavní rozdíl se odehrává v displeji. Ten je většinově černobílý. Barevné čtečky existují a budou častější, ale nečekejte žádné jásavé barvy. Hlavním smyslem je nabídnout uživateli zážitek podobný se čtením klasické knihy. Tedy displej, kde se nic nemihotá, kde nic nesvítí. Displej čtečky disponuje technologií e-ink. Je schopen zobrazovat data i při vybité baterii. Energie je potřebná na otočení stránky či další činnosti, nikoli na samotné zobrazování. Výhodu displeje, který nesvítí, poněkud změnily čtečky s podsvícením. Jsou ale užitečné do prostředí, kde není dostatek vnějšího světla. Podsvícení se dá naštěstí vypnout. Čtečka vydrží nabitá třeba i měsíc, takže nemusíte stále řešit nabíječku. Velikost displeje je vhodnější pro čtení. Telefon je příliš úzký. Čtečka vám také neničí oči a pokud nevyužíváte podsvícení, odpadá problém s modrým světlem. Ten se dá samozřejmě částečně řešit i na mobilu, jak si můžete přečíst třeba zde.

Výhody čteček oproti knihám

Elektronická čtečka knih má oproti klasické knize řadu výhod, byť knihy zůstanou základem prodeje literatury. Do malé čtečky se vám vejde obrovská knihovna s desítkami tisíc titulů. Nejen knih, ale i novin a časopisů a též přidáte množství audioknih. Na dovolenou, do nemocnice, kamkoli jedete máte všechno s sebou. To má značný význam. Pro někoho, kdo rád čte a současně často někam jezdí nebo musí trávit hodně času v nemocnici, v lázních či jinde mimo domov, to je neocenitelné. Čtečka vám šetří místo v domácnosti. Je pravdou, že i milovníci klasických knih uznávají, že některé tituly si klidně přečtou na čtečce. Do knihovny pak chtějí knihy buď se zajímavým zpracováním a s vysokou uměleckou hodnotou nebo knihy, které sbírají a chtějí je mít například od určitého autora kompletní.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Arnold Schwarzenegger srazil v Los Angeles autem cyklistku. Ta skončila v nemocnici

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte