Klimatizace v autě a její servis

Klimatizace v autě zpříjemní cestování
 Auto-Moto 
26. července 2017 08:19 / shutterstock.com
  0   0
Ve většině případů si bez ní už auto nikdo nekoupí. A logicky pak výhodně ani neprodá. Klimatizace se za poslední roky stala naprostým standardem nových – a samozřejmě následně i ojetých vozů.

Rozdíl mezi mechanickou a automatickou klimatizací

Velmi zjednodušeně se dá princip klimatizace popsat jako ochlazení vzduchu přiváděného do kabiny pro řidiče a ostatní cestující. Vzduch se chladí ve výparníku a následně je vháněn zpět do kabiny auta. V praxi se můžete setkat s klimatizací automatickou nebo s klimatizací ovládanou mechanicky. Rozdíl mezi nimi vyplývá už z pojmenování. Automatická sama zajišťuje jednotnou, vámi určenou, teplotu vzduchu uvnitř auta. Mechanická klimatizace pouze zabezpečuje přísun studeného vzduchu. Teplotu v autě si mechanicky regulují cestující. Studený vzduch v autě může být přiváděn zvenčí, nebo přímo z kabiny, kde se ochlazuje prostřednictvím recirkulace.

Údržba klimatizace

Abychom si mohli být jisti, že ochlazování formou klimatizace přivádí do auta opravdu čistý svěží vzduch, je třeba se o ni také starat. Náplň klimatizace, plynný prostředek R-134a, ubývá pomalu, a tak vás na potřebný servis upozorní až zápach nebo bezpečnostní zařízení, které reaguje na výrazné snížení tlaku.

Doporučená servisní kontrola klimatizace je u nových vozů po 4 letech, poté každé 2 roky. Pomocí speciálního přístroje se nejprve chladící plyn odsaje a vyčistí, poté se vakuováním odstraní případná vlhkost a vyčištěný chladící prostředek se doplní a vrátí zpět. Spolu s výměnou klimatizační náplně vám navíc zkontrolují také těsnění systému a doplní olej v kompresoru. Celý proces trvá cca 3 hodiny, cena se pohybuje kolem 1000 Kč.

K údržbě klimatizace v autě by měla patřit také dezinfekce. Klimatizace vytváří ideální prostředí pro šíření bakterií a plísní. Chlazením vzduchu pak tyto škodliviny nevědomě uvnitř vozu dýcháte a mohou vám způsobit přinejmenším dýchací obtíže. Jistotu svěžího a zároveň zdravotně nezávadného vzduchu získáte prostřednictvím dezinfekčního roztoku vháněného pod tlakem do klimatizačního systému. Dezinfekci klimatizace doporučujeme provádět jednou za půl roku. V servisu to zabere cca 30 minut a cena je v rozmezí 400 – 500 Kč.

Nejčastější poruchy klimatizace

Klimatizace přivádí vzduch, ale neochlazuje

Ujistěte se, že máte nastaven režim chlazení, pokud ano, problém může být v nedostatku chladícího plynu nebo zaneseným výměníkem, který tím pádem nepřevádí teplo v chlad.

Klimatizace vyhazuje elektřinu v autě

Porucha se týká elektroinstalace nebo kompresoru.

Voda ve vnitřní jednotce

Značí nefunkční čerpadlo pro odvod kondenzátoru či ucpaný nebo poškozený odvod kondenzátoru.

Zápach z vnitřní jednotky

Špatný odvod kondenzátu, znečištěné filtry je nutné provést dezinfekci.

Hluk

Pravděpodobně došlo k uvolnění některé ze součástí klimatizace.

◼ redakce / inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Učebnice anatomie čekají změny. Vědci našli v lidském těle nový orgán

Dům a zahrada

Dřívka od nanuků nevyhazujte. Vychytávky, jak je můžete doma využít

Cestování

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do Kalábrie

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn