Nové drony nahrazují tankovací letouny. Takhle dokáží natankovat letící stíhačku

První test tankování ve vzduchu dopadl na jedničku
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
14. června 2021 09:31 / Boeing
  0   0
Je to jako luxusní pumpa ve vzduchu. Nový dron amerického námořnictva provedl svoje první úspěšné tankování stíhacího letounu ve vzduchu. Vůbec poprvé tak přijímací letadlo s posádkou dostalo plyn z bezpilotního tankeru.

Dron MQ-25 Stingray se připojil k Super Hornet Navy F/A-18, který vzlétl z letiště MidAmerica v Illinois, kde se konalo testování dronu.

Tankování budoucnosti

Pilot stíhačky sledoval dron stejnou rychlostí, dokud bezpilotní letoun nebyl schopen připojit svůj systém sondy a pumpy k nádrži stíhačky a poté Hornetu načerpal plnou nádrž paliva pod jeho křídlem.

"Tento test klade základy pro integraci do našeho prostředí, což nám umožňuje postupné naplňování konceptu posádkových a bezposádkových letů a operací," řekl Brian Corey, výkonný ředitel programu pro bezpilotní letectví a úderné zbraně. "MQ-25 výrazně zvýší dolet a výdrž budoucí letky a dovybaví naše letadlové lodě dalšími novými prostředky."

Drony jsou budoucností letectva

Kromě toho, že drony v budoucnu převezmou roli vzdušných tankerů, se rovněž očekává, že drony také zlepší námořní zpravodajské, kontrolní a průzkumné operace. V rámci programu se očekává, že tankovací drony brzy uvolní ruce dosavadním tankovacím letadlům s posádkou pro zcela jiné mise.

Nicméně testování tankování budoucnosti bude ještě pokračovat v příštích několika měsících, ale vojenští představitelé doufají, že budou mít nakonec k dispozici flotilu 20 dronů MQ-25A.

"MQ-25 je základem pro bezpilotní rámec námořnictva a je prvním krokem k budoucí flotile rozšířené o bezpilotní systémy, abychom tak reagovali na přicházející výzvy 21. století,“ uvedla armáda. Dále čtěte: Americké aerolinky plánují nadzvukové cestování na konci tohoto desetiletí.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu