Japonsko vyšle do vesmíru dřevěný satelit. Má vyřešit problém vesmírného odpadu

 Technologie 
03. ledna 2021 19:47 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vesmírný odpad je stále větší problém ESA
Vědci z Kjótské univerzity v Japonsku pracují na vývoji prvního dřevěného satelitu obíhajícího Zemi. Zahájení demonstrační mise je naplánováno dokonce už na rok 2023, jak uvedla BBC.

To je ale bohužel téměř vše, co veřejnost zatím o této misi ví. Nejsou známy žádné podrobnosti o projektu, například jak dlouho bude mise trvat, jaký má cíl nebo dokonce druh dřeva, které budou testovat.

Dřevo ve vesmíru není nováčkem

Nebude to poprvé, co se dřevo dostane do vesmíru. Například raný program NASA Ranger poslal na Měsíc několik dřevěných struktur, ale dřevo rozhodně není běžně používaný materiál v leteckém průmyslu. Vyslání dřevěné kosmické lodi na oběžnou dráhu představuje totiž mnoho rizik.

Pro začátek by organická hmota obsahovala slušné množství vody. Ve vakuu by tato voda vytékala a odpařovala se, což by mohlo ovlivnit samotnou strukturu, zejména v místech, se šrouby a nýty. A kdyby se tento proces odehrával po mnoho týdnů nebo měsíců, mohla by být narušena integrita kosmické lodi.

Klíčem bude speciální ošetření dřeva

Nakonec záleží na tom, jak vědci plánují ošetřit dřevo před jeho cestou do vesmíru. Jedním z cílů mise, jak uvádí agentura Nikkei Asia, je testování různých dřevěných materiálů a testování jejich odolnosti proti extrémním změnám teploty a slunečního světla.

Nikkei Asia také poznamenává, že na rozdíl od kovu nebude dřevo blokovat elektromagnetické vlny, které satelity používají ke komunikaci. Pokud tomu tak je, vědci mohou být schopni umístit anténu a další části přístrojů do vnější dřevěné konstrukce.

Výhodou dřevěných satelitů by byl mimo jiné také fakt, že by se ve vesmíru nehromadil stále nebezpečnější vesmírný odpad.

Vesmírný odpad

Od spuštění družice Sputnik Sovětském svazu v roce 1957 jsme vyslali do vesmíru více než 10 000 objektů. Tento počet se rychle zvyšuje, protože společnosti jako SpaceX, Starlink, Boeing a OneWeb plánují vyslat na oběžnou dráhu desítky tisíc satelitů. Tam nahoře je to už neuvěřitelně přeplněné.

Vzhledem k tomu, že se tyto objekty protínají (a někdy se i srazí), vědci se obávají, že by se mohly srážet a rozbíjet častěji, což by znamenalo vlnu trosek na nízké oběžné dráze Země, které nám budou doslova padat na hlavu. Japonská dřevěná družice je tak spojována s potenciálním řešením problému vesmírného odpadu. Dále čtěte: Pořiďte si fotografie ze satelitu, který dělá nejostřejší fotky na světě. Mohou jej využít i běžní lidé.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Cameron Diaz je po osmi letech bez Hollywoodu zpátky. Vrátí se do pokračování slavné komedie Prázdniny

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte