Amatérský lovec satelitů objevil ztracené zařízení NASA. K údivu všech je stále funkční

 Technologie 
28. ledna 2018 10:40 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Přístrojová deska satelitu Image během jeho vývoje Internet
Počátkem tohoto týdne učinil amatérský astronom objev, který zvedl ze židle i inženýry NASA. Na oběžné dráze totiž zachytil signály, které nejspíše vysílá dávno ztracený satelit Image americké vesmírné agentury NASA.

Amatérský astronom Scott Tilley marně pátral po údajně ztraceném tajném satelitu Zuma, který byl vynesen nedávno na oběžnou dráhu raketou Falcon 9 společnosti SpaceX. K jeho velkému překvapení ale zachytil signály, které, jak se později ukázalo, pocházejí z dávno ztracené družice Image americké NASA.

Družice Image byla vypuštěna na oběžnou dráhu v roce 2000 a jejím účelem byl výzkum magnetosféry Země. Za dobu pěti let svého provozu pořídila trojrozměrnou mapu nabitých částic, které se pohybují na okrajích zemského magnetického pole. V roce 2005 NASA spojení se satelitem ztratila a jako možnou příčinu označila výpadek energie.

Tilley si během jeho vesmírného pátrání všiml křivky, která odpovídala satelitu na vysoké oběžné dráze na frekvenci 2270.905 MHz. Zuma, kterou hledal, to sice nebyla, ale přesto se pustil do identifikace zdroje. Ve chvíli, kdy přepnul na další kmitočty, zjistil, že satelit vysílá data. Vrátil se tedy trochu do historie a objevil v záznamech satelit Image, se kterým bylo ztraceno spojení v roce 2005. Jeho objev od té doby potvrdilo několik dalších kosmických pozorovatelů.

Objev oživlého satelitu Image překvapil také vesmírnou agenturu NASA, která poslední pokus o navázání spojení provedla v roce 2007. Od té doby byl satelit považován za nenávratně ztracený. Jak přesně došlo k oživení satelitu, zatím není zcela jasné. S objevitelem se spojili i členové týmu, kteří měli misi Image na starost, a společně možná záhadu rozluští.

Astronomům se v minulosti například podařilo objevit místo, kde odpočívá první evropská vesmírná družice, která obíhala Měsíc (čtěte: Astronomové objevili místo, kde odpočívá první evropská družice obíhající Měsíc).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Petra Nesvačilová ukázala těhotenské bříško a prozradila, že si porod představuje jako mejdan s...

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...