Inženýři vytvořili nový stavební materiál. Svítící cement pro osvětlení cest a dálnic

 Technologie 
07. ledna 2018 11:31 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tam, kde chybí osvětlení, by nový materiál mohl zvýraznit cestu Internet
Inženýři vytvořili nový stavební materiál na cementové bázi absorbující sluneční energii, kterou v nočních hodinách vydává zpět. Životnost světélkujících vlastností cementu je dlouhých sto let a mohl by tak být využit pro stavbu dálnic, cyklostezek nebo cest tam, kde není veřejné osvětlení.

Za vynálezem stojí Carlos Rubio z Univerzity Michoacan de San Nicolás de Hidalgo, který musel překonat pro vytvoření tohoto materiálu budoucnosti celou řadu překážek. Běžný cement totiž světlo do svých útrob nepustí.

Běžný cement je velice jemný prášek, který se při kontaktu s vodou rozpustí. V tom okamžiku se z něj stane velice hustý a odolný gel, který následně tvrdne. Při tomto procesu se vytvoří i určité množství krystalů, které jsou nechtěným vedlejším produktem ztvrdlého cementu.

Rubio musel pozměnit mikroskopickou strukturu cementu tak, aby eliminoval tvorbu těchto krystalů. Takto upravený cement s pomocí další speciální složky totiž dokáže absorbovat sluneční energii a tu následně vyzářit ve formě světla.

Celosvětově se ročně vyrobí přes čtyři miliardy tun cementu, takže není těžké si představit potenciál jeho vynálezu. Od rána může budova, cesta, či dálnice, vyrobená z tohoto nového cementu, spokojeně absorbovat sluneční energii, zatímco v noci ji bude až 12 hodin pomalu vyzařovat zpět.

Většina současných fluorescenčních materiálů jsou umělé hmoty, jejichž životnost se pohybuje pouze kolem tří let, protože jsou velmi zranitelné vůči ultrafialovému záření. Nově vyvinutý cement je však vůči jekémukoli typu záření odolný a jeho životnost je odhadována na 100 let.

V současnosti existuje modrá a zelená varianta cementu, přičemž svítivost obou z nich se dá regulovat na úroveň, při které nebude docházet k oslepování řidičů nebo cyklistů.

Zda se tento unikátní materiál dočká masového využití, se uvidí během následujících let. Tempo vývoje dnešních technologií je rychlé a vědci neustále přináší nové a nové více či méně pozoruhodné inovace. Jednou z nich je například technologie, pomocí které se mohou některé předměty stát neviditelnými. Více se dočtete v tomto našem článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod