Přepravní systém budoucnosti je rychlejší než TGV. Pokořil dosavadní rekord?

 Technologie 
23. prosince 2017 09:40 / Lukáš Bauer
  3
📷
3 fotografie v galerii
V testovacím tunelu dosáhl Hyperloop One rychlosti 387 km/h Hyperloop One
Americká společnost Virgin Hyperloop One jako první otestovala prototyp svého potrubního vlaku. Během nového testu dosáhla kapsle rychlosti 387 km/h, světový rekord ovšem přepravní systém Hyperloop One nepokořil.

Rychlost 387 km/h, které dosáhl systém Hyperloop One během prvních zkoušek, je vyšší než provozní rychlost vlaků TGV. Ta je omezena na 300 km/h, ovšem stále se potrubní kapsle nepřiblížila maximální rychlosti 515,3 km/h, které vlak TGV dosáhl. O světovém rekordu tím pádem zatím nemůže být řeč, ten drží vlak postavený na technologii maglev (magnetická levitace), který v Japonsku dosáhl rychlosti 603 km/h.

V srpnu společnost vydala prohlášení, že její prototyp dosáhl na zkušební dráze rychlosti 306 kilometrů za hodinu. Pokrok je o několik měsíců později tedy skutečně znatelný. Prototyp přepravního systému Hyperloop One je téměř devítimetrová kapsle vyrobená z uhlíkových vláken na magneticky levitovaném podvozku s elektrickým motorem.

Původní startupová společnost s názvem Hyperloop One byla napumpována značnými finančními prostředky od gigantického konglomerátu Virgin Group a byla přejmenována na Virgin Hyperloop One.

Zakladatel Virgin Group Richard Branson je proslulý svými investicemi do vesmírných projektů a nejrůznějších systémů budoucnosti. Virgin Hyperloop One tak bude pokračovat ve vývoji s cílem udržet původní myšlenku Elona Muska, vybudovat kapslový potrubní přepravní prostředek pohybující se v nízkotlakém potrubí. Zda dodrží i původní rychlost 1 223 km/h je zatím otázkou, zatím totiž systém nedosáhl ani třetiny této rychlosti.

Hyperloop je velmi očekávaným projektem, který by mohl přinést výrazné zkrácení vzdáleností. Jako každá výrazná inovace je to však náročný projekt, který má před uvedením do provozu stále poměrně dlouhou cestu. Více o technologii potrubního vlaku Hyperloop One se můžete dočíst v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod