Čínská kvantová šifrovací technologie je oficiálně spuštěna pro komerční provoz

 Technologie 
23. ledna 2018 09:50 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
První komerční kvantová síť umožní stoprocentně bezpečnou komunikaci Internet
Čína oficiálně spustila technologii kvantového šifrování komunikace, kterou nelze prolomit jakýmkoliv hackerským útokem. Nad ostatními zeměmi získala velký komunikační náskok.

Každý den prochází vším kolem nás spousta signálů, které jsou nositeli informací. Některá přenášená data jsou veřejná, velká většina je ale soukromá. Privátní část komunikace je šifrovaná silnými bezpečnostními klíči.

Problém je v tom, že téměř každé současné zabezpečení dokáže zkušený hacker se silným počítačem prolomit. Čína se proto rozhodla vybudovat kvantovou infrastrukturu, která by poskytla komunikaci, kterou není možné jakkoliv odposlouchávat.

Zabezpečení sítě pracuje na principu kvantové kryptografie, kterou jednoduše nelze prolomit. Ze zákonů kvantové mechaniky totiž vyplývá, že stav subatomové částice se mění už pouhým jejím pozorováním. Jakýkoliv nepovolaný přístup ke klíči kvantově šifrované komunikace tedy způsobí jeho automatickou deaktivaci.

Myšlenka využití principů kvantové mechaniky při šifrování není nová. Už před více než čtvrt stoletím s ní přišli Charles Bennett z IBM a Gilles Brassard z Montrealské univerzity. Tehdy bylo její využití považováno za téměř nemožné.

Iniciativu ve vývoji kvantové kryptografie převzala v posledních letech Čína, když prokázala možnost kvantově zašifrované komunikace na velké vzdálenosti za pomoci satelitu Micius, který byl spuštěn na oběžnou dráhu v roce 2016.

Americké a evropské snahy o aplikaci kvantové kryptografie byly spíše teoretické, kdežto Čína přešla rovnou k praktickému využití. Nová síť ve městě Jinan spojuje přibližně 200 uživatelů ze státního sektoru, především armády, úřadů, finančních institucí a správců infrastruktury.

Síť zajišťuje bezpečné telefonní a datové komunikační služby a očekává se, že bude v následujícím období připojena k existující kvantové síti Peking-Šanghaj, informovala agentura Xinhua. O prvním videohovoru, šifrovaném kvantovou technologií, se můžete dočíst v tomto článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Petra Nesvačilová ukázala těhotenské bříško a prozradila, že si porod představuje jako mejdan s...

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Tech

Budoucnost vojenské přepravy. Raketoplán Dream Chaser přepraví náklad i vojáky kamkoliv na Zemi do tří...