Reaktor pro vesmírné základny dokáže bez přestávky dodávat energii až deset let

 Technologie 
21. ledna 2018 09:54 / Robert Bureš
  2
📷
3 fotografie v galerii
V poušti Nevada probíhají zkoušky reaktoru NASA
Pro to, aby mohly být v budoucnu vytvořeny základny na Měsíci a dokonce také na Marsu, je potřeba vyřešit spolehlivý a silný zdroj energie. Tyto projekty si už se solární energií těžko vystačí, a proto NASA vyvíjí a v současné době již testuje nový reaktor s názvem Kilopower.

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) aktuálně v americké poušti Nevada testuje nový jaderný reaktor s názvem Kilopower, který by mohl být zdrojem energie pro budoucí základnu na Marsu nebo na Měsíci.

Reaktor splňuje základní předpoklady pro provoz ve vesmíru. Je lehký, malý a má velice málo pohyblivých komponent, díky tomu je také konstrukčně velice jednoduchý. Používá technologii, která je známa již řadu let.

Jeden reaktor podle inženýrů NASA dokáže generovat elektrickou energii v podobě 10 kW po dobu až deseti let. Spojením několika těchto jednotek by NASA chtěla vytvořit stabilní a dostatečně výkonný zdroj energie pro základny ve vesmíru.

Jeho využití by nemuselo být omezeno pouze na Mars. Je navržen tak, aby se dal přizpůsobit pro budoucí robotické či jiné průzkumné vesmírné mise. Důležitá je také jeho jednoduchá konstrukce, která zaručí nenáročnost celého zařízení.

Nový reaktor bude kromě dodávek energie pomáhat při výrobě kyslíku a čištění vody. Reaktor mohl tak mohl pomoci vytvořit dostatek kyslíku před samým příchodem člověka.

Velkou překážkou při plánování mise na Mars je otázka paliva. Zkonstruovat raketu, která by měla dostatek paliva na cestu tam i zpět, by bylo finančně velice nákladné a technicky komplikované. Odborníci proto dlouho hledají způsoby, jak by se dalo palivo na Marsu dotankovat.

Kilopower využívá štěpnou jadernou reakci. Teplo, které při reakci vznikne, se sodíkovými tepelnými trubicemi přenáší do Stirlingova motoru. Stirlingův motor je tepelný stroj poháněný cyklickým stlačováním a expanzí pracovního plynu. Takto využitá energie je již snadno přeměnitelná na elektřinu.

„Chceme zdroj energie, který zvládne extrémní podmínky. Kilopower nám zpřístupní celý povrch Marsu, včetně severních délek, kde by se mohla nacházet voda,“ uvedl ve zprávě Lee Mason, který v NASA řídí výzkum energetických zdrojů.

Testování reaktoru, které začalo v listopadu minulého roku, podle závěrů NASA skončilo úspěšně. Představitelé úřadu uvedli, že testování plně funkční jednotky začne v polovině března letošního roku.

NASA nedávno uvedla, že dostala na vybudování měsíční báze nejvyšší prioritu (Čtěte: NASA dala budování základny na Měsíci nejvyšší prioritu). Tato mise bude společně se spuštěním rakety Falcon Heavy klíčovým milníkem v cestě na rudou planetu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod